Home » , , , , , , » «Φαβορί και γκολ» στον τελευταίο όμιλο

«Φαβορί και γκολ» στον τελευταίο όμιλο

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους...μετά από ένα ονειρικό Σαββατοκύριακο αφού πληρώσαμε με 5/5 επιβεβαιωμένες προτάσεις (οι δικές μου εδώ και εδώ) προχωράμε στα μεσοβδόμαδα και στα πολυαναμενόμενα παιχνίδια του Champions League. Αφήνω τον 6ο και 7ο όμιλο για τον Sofisti και τον Bet Banker αντίστοιχα και αναλύω τα παιχνίδια του 8ου ομίλου από το κουπόνι στον οποίο βρίσκουμε την Πόρτο προπορευόμενη με 4 βαθμούς ενώ ακολουθούν οι Μπάτε (3β.) , Σαχτάρ (2β.) και η ουραγός της βαθμολογίας Μπιλμπάο με μόλις έναν βαθμό. Στον όμιλο όπως και στους περισσότερους είναι ακόμα όλα ανοιχτά για την πρόκριση των ομάδων μολονότι δεν υπάρχει ακόμα φαβορί για την επόμενη φάση.

1ο παιχνίδι του Ομίλου είναι αυτό ανάμεσα στην πρωτοπόρο του ομίλου και την τελευταία με την Πόρτο να υποδέχεται τη Μπιλμπάο για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης. Οι φιλοξενούμενοι χειρότερο ξεκίνημα δεν μπορούσαν να έχουν κάνει αφού και Ευρωπαϊκά αλλά και στις εγχώριες διοργανώσεις δείχνουν να βρίσκονται σε πολύ άσχημη κατάσταση. Έρχονται από άλλο ένα σερί κακών αποτελεσμάτων παρόλο που έχουν το σύνολο αλλά και τους παίχτες για κάτι καλύτερο. Περιμένω ότι θα αντιδράσουν και ότι ένα γκολ τουλάχιστον μπορούν να το πετύχουν απέναντι στην Πόρτο από την οποία αναμένουμε να δεχτούνε και τέρμα αφού οι γηπεδούχοι με μια νίκη στη κρισιμότερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων μπορούν εύκολα να χριστούν φαβορί όχι μόνο για την πρόκριση αλλά και για την 1η θέση. Παίζουν στο γήπεδο τους και μας έχουν αποδείξει αρκετές φορές ότι δεν στερούνται επιθετικά. Το αμφίσκορο πληρώνει σε απόδοση 1.95 στον Stoiximan και θα το τιμήσω.

Στατιστικό4 σερί GG μετράει η Πόρτο, στα 6/8 τελευταία ματς δέχεται γκολ το Μπιλμπάο.

Συμπληρώνουμε την δυάδα με το άλλο παιχνίδι του Ομίλου. Ξεκάθαρο φαβορί της αναμέτρησης η Σαχτάρ και δικαίως αφού η Μπάτε έκανε μεγάλη νίκη απέναντι στη Μπιλμπάο με 2-1 κάνοντας μάλιστα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Παρόλα αυτά οι αδυναμίες της φάνηκαν όταν κόντραρε την Πόρτο και έφυγε φορτωμένη με 6 γκολ από το Ντραγκάο. Στα μάτια μου τουλάχιστον είναι η πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου ανεξάρτητα από τη νίκη της απέναντι στην ουραγό της Βαθμολογίας. Η Σαχτάρ παρόλο που μπαίνει σε πλεονεκτική θέση με νίκη δεν μου εμπνέει τόση εμπιστοσύνη για ακλόνητο φαβορί αφού και η ίδια παρουσιάζει αμυντικά κενά ενώ δεν μπορεί να αποτελέσει και φόβητρο. 2 ισοπαλίες μέχρι τώρα στη διοργάνωση με τελευταία αυτή απέναντι στην πρωτοπόρο με τελικό σκορ 2-2. Σίγουρα θέλει νίκη απέναντι σε μια ομάδα η οποία είναι κατώτερη των περιστάσεων ενώ αν κερδίσει παίρνει τα πάνω της για τη συνέχεια μπαίνοντας σε τροχιά πρόκρισης. Θα πάω με το 2πλό ωστόσο θα προσθέσω και το Drow No Bet υπέρ των φιλοξενούμενων  το οποίο προσφέρεται στο αξιοπρεπέστατο 1.40.

Στατιστικό: 4 σερί νίκες μετράει η ΜΠΑΤΕ, όλες με συνδυασμό του over.
Και τα δύο ματς της ΜΠΑΤΕ φέτος στους ομίλους είχαν 2 τέρματα στο 1ο ημίχρονο. Στο 3,20 το over 1,5 του ημιχρόνου στον Stoiximan.