Home » , , , , , » Πάτημα το κίνητρο και η έδρα

Πάτημα το κίνητρο και η έδρα

Καλησπέρα φίλες και φίλοι...δεν έχει ξεκινήσει καλά η στήλη και για αυτό και απέχαμε χθες που τελικά όσα λέγαμε και δεν δώσαμε περάσανε. Συνεχίζουμε παρόλα ταύτα με το σημερινό πρόγραμμα να έχει αγωνιστική δράση τόσο σε ποδόσφαιρο όσο και σε μπάσκετ. Με την Ευρωλίγκα θα ασχοληθώ σήμερα παραθέτωντας παρακάτω μια δυάδα που ξεχωρίζει και με χαμηλό ρίσκο..λίγο για να πάρουμε τα πάνω μας ενόψει του Σαββατοκύριακου.

Διαβάστε εδώ ανάλυση για όλα τα σημερινά παιχνίδια της Euroleague και εδώ για το κουπόνι του ποδοσφαίρου.

Αρχή με το παιχνίδι της Φενέρ η οποία αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στα πλαίσια της 3ης αναμέτρησης που δίνει για το Top-16. Ήδη μετράει μια ήττα και προέρχεται από νίκη εκτός έδρας απέναντι στη Νίζνι με το σκορ να φτάνει στο 60-78. Γενικά σε πολύ κατάσταση οι γηπεδούχοι που όταν δείχνουν το καλό τους πρόσωπο όπως στο 2ο ημίχρονο μπορούν να βάλουν εύκολα τέλος στις ελπίδες των αντιπάλων τους. Στο πρωτάθλημα τα πάει επίσης πολύ καλά αφού προέρχεται από τη νίκη απέναντι στη Μπεσίκτας με 97-59 ενώ ευρωπαϊκά μόνος στόχος της για φέτος και για 2η σερί χρονιά με τον Ομπράντοβιτς στο τιμόνι είναι η πρόκριση στο Final Four. Πως θα το κάνει αυτό; Μόνο νίκη θα χρειαστεί στα εντός έδρας παιχνίδια και ο ανεβασμένος Ολυμπιακός είναι η ευκαιρία να δώσει το παρόν και να στείλει μήνυμα στον υπόλοιπο όμιλο για την συνέχεια. Σίγουρα επικεντρώνομαι στην έδρα παρά την φορμαρισμένη ομάδα των Ερυθρολεύκων οι οποίοι σίγουρα δικαιούνται και μια ήττα εκτός έδρας στο πρώτο τους ουσιαστικό τέστ για το Top-16 μετά το ρεκόρ 2-0. Στο 1.60 προσφέρεται ο 1σσος στον Stoiximan.

ΦΕΝΕΡ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Συμπληρώνουμε την δυάδα με το αμέσως επόμενο παιχνίδι της Euroleague στο κουπόνι, εκεί όπου η Λαμποράλ αντιμετωπίζει τη Νίζνι. Οι γηπεδούχοι έχοντας κάνει 0/2 μέχρι τώρα στον όμιλο έχοντας αντιμετωπίσει τελευταία την ΤΣΣΚΑ παίζοντας απαράδεκτη άμυνα , τουλάχιστον στο 1ο ημίχρονο με αποτέλεσμα το σκορ στο 99-90 σε βάρος της. Τελευταία αναμέτρηση της έγινε την Κυριακή , αντιμετώπισε την Ρεάλ και έχασε το ματς πραγματικά στις λεπτομέρειες από μια ολιγορία στην άμυνα της στα τελευταία δευτερόλεπτα. Τελικά έφυγε με άδεια χέρια από τη Μαδρίτη αφήνωντας την επικράτηση της Ρεάλ με 75-74. Αν θέλει να έχει ελπίδες πρόκρισης και να ξαναμπεί στο "κόλπο" σίγουρα πρέπει να κερδίσει σήμερα.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι  έκαναν μεγάλο και εμφατικό διπλό στο Μιλάνο , πάλεψαν με τη Φενέρ για ένα ημίχρονο και σήμερα αντιμετωπίζουν τη Λαμποράλ, Σίγουρα έχουν κάνει το κομμάτι τους μέχρι τώρα. Δεν περιμένουμε πολλά από αυτούς σήμερα, και σε συνδυασμό με το μικρό βάθος που διαθέτους σαν ρόστερ και το κίνητρο των γηπεδούχουν που είναι σίγουρα καλύτερη ομάδα ποιοτικά μένουν μόνο οι αποδείξεις εντός παρκέ. Στο χαμηλό 1.30 ο 1σσος.