Home » » Ακτινογραφία Μπάσκετ Τετάρτης

Ακτινογραφία Μπάσκετ Τετάρτης

Διαβάστε αναλύσεις και στατιστικά για όλα τα ματς του κουπονιού της Τετάρτης από τα playoffs της Iταλίας, Γερμανίας και Ελλάδας.

704. OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΡΗΣ

Πράξη πρώτη στα πιο αδιάφορα ημιτελικά της Ευρώπης, ο Ολυμπιακός αναμένεται να επικρατήσει με 3-0 όπως κάνει πάντα τέτοια εποχή προτού αναμετρηθεί με τον Παναθηναϊκό για το μεγάλο τελικό. Ο Άρης όλα τα είχε, οι τραυματισμοί του έλειπαν καθώς οι Νέιμικ, Αντεγκμπόγιε και Καραθανάσης δεν κατάφεραν να προπονηθούν με αποτέλεσμα να τεθούν εκτός αποστολής. Παράλληλα βγήκε και η τιμωρία για τα ματς κόντρα στην ΑΕΚ με την ποινή να είναι 4 αγωνιστικές κεκλεισμένων κάτι που σημαίνει ότι οι κίτρινοι θα δώσουν το ματς κόντρα στον Ολυμπιακό και τα δύο (αν χρειαστούν) κόντρα στον ΠΑΟΚ χωρίς κόσμο. Αναμένεται ένας ωραίος περίπατος των γηπεδούχων, το -18,5 ξεκάθαρα αποτελεί μονόδρομο.
710. ΟΥΛΜ - ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (0-1)

Έχασε τα αυγά και τα πασχάλια η Ουλμ που αντί να εμφανιστεί χωρίς άγχος και με κεκτημένη ταχύτητα από τη μεγάλη νίκη στο 5ο ματς μέσα στη Βόννη έμεινε στα πανηγύρια και δεν κατέβηκε καν στο 1ο ματς στην έδρα της Μπρόουζ (63-99). Φυσικά αυτό δε σημαίνει ότι όλη η σειρά θα πάει έτσι, άλλωστε στην κανονική περίοδο η Ουλμ είχε παλέψει μέχρι τέλους το ματς στο γήπεδό της. Θα τολμήσουμε ακόμη μια φορά να στηρίξουμε την παρέα του Γκούνθερ στο +5,5 ελπίζοντας ότι το γεγονός ότι δεν έχουν τίποτα να χάσουν σε αυτήν τη σειρά θα λειτουργήσει σε αυτό το ματς θετικά.

711. ΟΥΜΑΝΑ ΒΕΝΕΤΣΙΑ - ΚΑΝΤΟΥ (2-2)

Τελευταίο ματς με το νικητή να παίρνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Απρόσμενα εύκολη νίκη πέτυχε η Καντού στο 3ο ματς που σίγουρα δεν φαινόταν στο 1ο ημίχρονο που έληξε με σκορ 35-30 και αρκετές προσωπικές μονομαχίες. Η επανάληψη και ειδικότερα η 3η περίοδος ανήκε στους γηπεδούχους που πάτησαν γκάζι πηγαίνοντας τη διαφορά στους 15 και έκτοτε η Βενέτσια ουδέποτε κατάφερε να επιστρέψει. 5η και φαρμακερή, αμφότερες κράτησαν την έδρα τους, όμως εξακολουθούμε να πιστεύουμε ότι η Βενέτσια είναι η καλύτερη ομάδα κάτι που απέδειξε και στην κανονική περίοδο έχοντας μια σταθερή πορεία και μάλιστα είχε επικρατήσει και στα δύο μεταξύ τους ματς. Θα πάμε με το -6 των γηπεδούχων.

712. ΡΕΤΖΙΑΝΑ ΕΜΙΛΙΑ - ΜΠΡΙΝΤΙΖΙ (2-2)

Τελευταίο ματς με το νικητή να παίρνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Απίθανα πράγματα έγιναν στο 3ο ματς με την Εμίλια να παίζει με την πλάτη στον τοίχο βρισκόμενη μία ήττα από τον αποκλεισμό. Για ένα ακόμη παιχνίδι είδαμε χαμηλότατο σκορ (το ημίχρονο έληξε 32-33) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Τελικά οι εμπειρότατοι παίκτες της Εμίλια πήραν την ομάδα στις πλάτες τους με τον Καουκένας να σημειώνει 16, τον Ντίενερ 10 και τον Λαβρίνοβιτς 11 με 9 ριμπάουντ δίνοντας ένα σπουδαίο διπλό που έφερε πίσω το πλεονέκτημα έδρας και μαζί τη δυνατότητα να καθαρίσουν τη σειρά σε εντός έδρας 5ο ματς. Εδώ που φτάσαμε περιμένουμε η Εμίλια να μην αυτοκτονήσει και πάλι αλλά το -6,5 είναι τουλάχιστον απαγορευτικό. Θα πάμε ξανά με το under 142,5 που πληρώνει συνεχώς.