Home » » Ακτινογραφία Μπάσκετ Σαββάτου

Ακτινογραφία Μπάσκετ Σαββάτου

Διαβάστε αναλύσεις και στατιστικά για όλα τα ματς του κουπονιού του Σαββάτου από τα playoffs της Ιταλίας, Γερμανίας και της Ελλάδας.
706. ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ - ΟΥΛΜ (2-0)

Σπουδαία μάχη έδωσε η Ουλμ στο 2ο παιχνίδι αποδεικνύοντας γιατί δικαίως βρίσκεται στα ημιτελικά. Για 35 λεπτά προηγούνταν στο σκορ και μάλιστα παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει σε διψήφια επίπεδα με το τέλος του ημιχρόνου. Η Μπρόουζ χρειάστηκε να επιστρατεύσει πάλι την άμυνά της στην τελευταία περίοδο όπου και δέχτηκε μόλις 14 πόντους και φυσικά όταν έφτασε το παιχνίδι στο σουτ μίλησε η εμπειρία με το τελικό 80-81 ουσιαστικά έβαλε τέλος στη σειρά. Δεν περιμένουμε άλλες συγκινήσεις στη σειρά, η Μπάμπεργκ θα καθαρίσει εύκολα με μεγάλη διαφορά, σίγουρα παίζεται το -12,5, θα ρισκάρουμε όμως στο 21+ με μικρότερο ποντάρισμα και σαφώς καλύτερη απόδοση (4,00).

707. ΒΑΛΕΝΘΙΑ - ΜΠΙΛΜΠΑΟ (1-0)

Σπουδαία μάχη είδαμε στο 1ο ματς, η Βαλένθια ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι όμως μόλις η Μπιλμπάο έσφιξε την άμυνά της κατάφερε να γυρίσει το ματς με συνοπτικές διαδικασίες στα μέσα της 3ης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και μετά όμως πήρε το όπλο του ο Ρίμπας που με κρίσιμα και πολύ δύσκολα τρίποντα έδωσε ψυχολογία στη Βαλένθια σε ένα σημείο που φαινόταν να χάνει τον έλεγχο της αναμέτρησης. Σε κάθε περίπτωση το σπουδαίο διπλό που τελικώς ήρθε και άνετα με 75-91 μάλλον μοιάζει αρκετό να κρίνει τη σειρά καθώς το Μπιλμπάο πολύ δύσκολα μπορεί να απαντήσει μέσα στη Βαλένθια παρά το γεγονός ότι κέρδισε στην κανονική περίοδο με 73-78. Χωρίς αξία το -8,5, πολύ πιθανό το over 160,5 καθώς οι γηπεδούχοι τρέχουν ακόμη περισσότερο σε αυτά τα παιχνίδια στο γήπεδό τους.

709. ΜΠΑΝΤΑΛΟΝΑ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (0-1)

Πολλά με λίγα ήταν το 1ο ματς, η Μπαρτσελόνα επιστράτευσε την γνωστή της άμυνα και καθάρισε το ματς από το 1ο κιόλας ημίχρονο (42-21). Το ζευγάρι αυτό δεν βγαίνει για την Μπανταλόνα καθώς οι μπλαουγκράνα είναι ανώτεροι σε όλους τους τομείς, μπορούν να τρέξουν καλύτερα, μπορούν να σουτάρουν καλύτερα στο τρίποντο αλλά αν χρειαστεί να σαπίσει το ματς ξέρουν πολύ καλά να προσαρμοστούν. Άλλωστε και στην κανονική περίοδο είχαν διαλύσει τους πράσινους με 61-99. Άνετο διπλό και πιθανότατα και -7.5.

710. ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ - ΜΑΛΑΓΑ (0-1)

Απρόσμενα κακή η Λαμποράλ τελικά στο 1ο ματς, μόλις έχασε την επαφή με το σκορ έβγαλε όλα εκείνα τα κακά της στοιχεία σκοράροντας μόλις 55 πόντους και φυσικά έδωσε την ευκαιρία σε μία Μάλαγα που δεν ίδρωσε και ιδιαίτερα να πάρει μία εύκολη νίκη. Φυσικά με αυτά τα δεδομένα δεν πρόκειται να μπλέξουμε με αυτή την αναμέτρηση καθώς το χάντικαπ είναι πάρα πολύ πονηρό με φαβορί 4,5 πόντων τους Βάσκους, ικανό να πάει οπουδήποτε από το +20 των γηπεδούχων στο +20 των φιλοξενούμενων.

711. ΒΕΝΕΤΣΙΑ - ΡΕΤΖΙΑΝΑ ΕΜΙΛΙΑ

1ο ματς των ημιτελικών της Ιταλίας, η Βενέτσια χρειάστηκε 5ο ματς τελικά για να κάμψει την αντίσταση της Καντού αλλά το έκανε με πειστικό τρόπο κερδίζοντας με 88-73 και κάνοντας το 3/3 με αρκετά άνετο τρόπο στα τρία εντός έδρας παιχνίδια της. Από την άλλη η Ρέτζια Εμίλια πέρασε επίσης στα 5 ματς το εμπόδιο της Μπρίντιζι με επιβλητική νίκη στο τελευταίο ματς (86-62) όμως για να φτάσει εκεί πέρασε από χίλια μύρια κύματα χάνοντας το 2ο ματς μέσα στο γήπεδο της και αναγκάζοντας τους έμπειρους παίκτες της να φτύσουν αίμα για να κερδίσουν μέσα στο Μπρίντιζι (62-58 και 62-73 τα δύο ματς). Περιμένουμε μία αρκετά ανταγωνιστική σειρά με πολλά παιχνίδια, η Βενέτσια είναι μία ομάδα που έχει αποδείξει πάντως πόσο καλή είναι στο γήπεδό της (φετινό ρεκόρ 15-3 αλλά η μία από αυτές τις ήττες ήταν από την Εμίλια). Θα πάμε με τη νίκη των γηπεδούχων, όχι όμως στο ρισκαδόρικο -5,5 αλλά στο πιο καλοπληρωμένο εύρος νίκης από 1-10 πόντους διαφοράς στο 2,40 τoυ Stoiximan.