Home » » Ακτινογραφία μπάσκετ Πέμπτης

Ακτινογραφία μπάσκετ Πέμπτης

Διαβάστε αναλύσεις και στατιστικά για όλα τα ματς του κουπονιού της Πέμπτης από τα playoffs της Γερμανίας, Ιταλίας και Ελλάδας.

714. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΟΚ (1-0)

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το 1ο ματς με τον ΠΑΟΚ να αντέχει για τρία μόνο δεκάλεπτα (55-49) όμως η 4η περίοδος ήταν καταιγιστική και με επιμέρους σκορ 28-9 οι πράσινοι πήραν πανεύκολα την 1η νίκη. Αναμενόμενα καλός ο Μαυροκεφαλίδης που μετά την φυγή Γκιστ έχει αναβαθμισμένο ρόλο πετυχαίνοντας 16 πόντους, τη διαφορά πάντως την έκανε ο Φώτσης που έβαλε τα πάντα και ο Νέλσον που είχε ουσιαστική συμμετοχή με 10 πόντους σε 20 λεπτά. Όλα αυτά χωρίς τον αρχηγό της ομάδας, Διαμαντίδη, ο οποίος πάντως προπονήθηκε κανονικά και θα αγωνιστεί στο 2ο ματς. Σίγουρα ο ΠΑΟΚ δεν θα καταρρεύσει όπως έκανε στο 1ο παιχνίδι, η παρουσία όμως και του Διαμαντίδη δεν δίνει πολλές πιθανότητες για κάποια έκπληξη. Έχει τύχη το under ξανά καθώς ο ΠΑΟΚ έτσι κι αλλιώς έχει προβλήματα κόντρα στον Παναθηναϊκό ενώ δύσκολα θα δούμε να τρώει και πάλι 28 πόντους σε μία περίοδο.

716. ΜΠΑΓΕΡΝ - ΑΛΜΠΑ (0-1)

Απίστευτα πράγματα κάνει η Άλμπα όταν συναντά την Μπάγερν, δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι η ομάδα του Βερολίνου έχει πάρει για τα καλά τον αέρα των αντιπάλων της φέτος. Το τελικό 81-55 τα λέει όλα για την εμφάνιση των δύο ομάδων στο 1ο ματς, η Άλμπα δέχτηκε μόλις 9 πόντους στην πρώτη περίοδο δείχνοντας ξεκάθαρα τις προθέσεις της με τους Βαυαρούς να μην σκοράρουν σε κανένα 10λεπτο του ματς περισσότερους από 17 πόντους. Τα δύο ματς της κανονικής περιόδου είχαν βρει νικητές τους γηπεδούχους με 70-68 στο Μόναχο και 83-80 στο Βερολίνο ωστόσο στο Γερμανικό Κύπελλο η Άλμπα κέρδισε με 74-69, κάτι που είχε κάνει με 76-68 και στο Σούπερ Καπ στην αρχή της σεζόν. Σίγουρα η Μπάγερν θέλει να κάνει το 1-1 και να πάρει εκδίκηση για την τραγική της εμφάνιση, δεν θα θέλαμε να μπλέξουμε με χάντικαπ αλλά το -2,5 είναι πολύ προκλητικό για τους γηπεδούχους.

717. ΜΠΙΛΜΠΑΟ - ΒΑΛΕΝΘΙΑ

1ο ματς των προημιτελικών της ACB, οι δύο τους αναμετρήθηκαν και στο φινάλε της κανονικής περιόδου όμως οι γηπεδούχοι έχασαν γρήγορα το ενδιαφέρον τους καθώς τα άλλα αποτελέσματα δεν τους βόλευαν και από την στιγμή που ήξερα ότι έτσι κι αλλιώς δεν θα αλλάξουν θέση δε έδωσαν τόσο μεγάλη σημασία στο τέλος ακόμη και όταν κατάφεραν να γυρίσουν από το -8 στέλνοντας το ματς στην παράταση κόντρα στη Μάλαγα. Θεωρούμε ότι αυτή τη φορά οι Βάσκοι θα είναι πιο παθιασμένοι πληρώνοντας το -1,5 στο χάντικαπ τους.

718. ΜΑΛΑΓΑ - ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ

Κανέναν δεν έπεισε η Μάλαγα στο φινάλε της κανονικής περιόδου. Η Μπαρτσελόνα κέρδιζε άνετα και επομένως ήταν σίγουρα 3η, το διπλό που έβγαλε στο Μπιλμπάο ήταν περισσότερο αποτέλεσμα της χαλάρωσης των γηπεδούχων που ήξεραν ότι δεν θα αλλάξει κάτι στην κατάταξή τους αλλά και των πολλών τριπόντων που έβαλε κυρίως ο Τούλσον (5/8). Η νίκη αυτή δεν μπορεί να σβήσει το απόλυτο ντεφορμάρισμα μιας ομάδας που προέρχεται από 5 σερί ήττες στο πρωτάθλημα χάνοντας κατά σειρά την 1η και την 2η θέση από Ρεάλ και Μπαρτσελόνα αντίστοιχα. Η Λαμποράλ δεν είναι σε καμία τρομερή κατάσταση, κέρδισε τη Ρεάλ επειδή οι μαδριλένοι πανηγύριζαν για την Ευρωλίγκα (εδώ έχασαν εντός και από Μανρέσα για να τη σώσουν) ενώ στο φινάλε κέρδισαν την αδιάφορη Ομπραντόιρο. Πρώτα για κόντρα της Ουνικάχα και δευτερευόντως για στήριξη της Λαμποράλ θα πάμε με το +5,5.

719. ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΜΠΑΝΤΑΛΟΝΑ

Με 6 σερί νίκες απάντησε η Μπαρτσελόνα μετά την κάκιστη εμφάνιση στα ματς με τον Ολυμπιακό όταν και αποκλείστηκε γνωρίζοντας τρεις σερί ήττες παρά το πλεονέκτημα έδρας. Οι Μπλαουγκράνα παίζουν καλή άμυνα (65,6 παθητικό) ενώ την ίδια ώρα σκοράρουν 82,7 εντός και εκτός έδρας. Αυτά τα νούμερα δεν μπορεί να τα διορθώσει η Μπανταλόνα ειδικά μέσα στο Παλάου μπλαουγκράνα και ας κατάφερε φέτος να περάσει νικηφόρα με σπάζοντας ένα σερί 12 συνεχόμενων νικών στα μεταξύ τους ματς της Μπαρτσελόνα. Περιμένουμε πολλά με λίγα, το -14,5 πάντως ούτε ήταν ούτε θα γίνει ποτέ ελκυστικό για την παρέα του Ναβάρο.