Home » » Ακτινογραφία Μπάσκετ Δευτέρας

Ακτινογραφία Μπάσκετ Δευτέρας

Διαβάστε αναλύσεις και στατιστικά για όλα τα ματς του κουπονιού της Δευτέρας από τα playoffs της Ιταλίας και της Ισπανίας.
718. ΒΕΝΕΤΣΙΑ - ΡΕΤΖΙΟ ΕΜΙΛΙΑ (1-0)

Όπως το περιμέναμε εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο της Σαββατιάτικης αναμέτρησης με τις δύο ομάδες πόντο πόντο να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Πράγματι η Βενέτσια απέδειξε γιατί δικαίως βρίσκεται σε αυτή τη θέση ανεβάζοντας το εντός έδρας ρεκόρ της φέτος στο 16-3 ωστόσο μας τα χάλασε η Εμίλια που έσπασε τα καλάθια στην επανάληψη σημειώνοντας μόλις 32 πόντους και κάπως έτσι χάλασε η νίκη με 1-10 πόντους για τους γηπεδούχους (87-70). Το δεύτερο ματς είναι πιο πονηρό από το 1ο, άλλωστε σε αυτό έκανε το break η Εμίλια μέσα στο Μπρίντιζι γυρίζοντας τη σειρά από το 1-2 στο 3-2 και σίγουρα οι έμπειροι παίκτες της ομάδας (Καουκένας, Τσιντσιαρίνι, Λαβρίνοβιτς, Ντίενερ) γνωρίζουν ότι το έργο τους θα δυσκολέψει αν μείνουν από τώρα πίσω στο σκορ με 2-0 έστω και αν η σειρά κρίνεται στις 4 νίκες. Επιλογή το +5,5 των φιλοξενούμενων.

719. ΜΠΙΛΜΠΑΟ - ΒΑΛΕΝΘΙΑ (1-1)

Σίγουρα η πιο ενδιαφέρουσα σειρά, η Βαλένθια με τρομερή εμφάνιση του Ρίμπας και εκνευριστική ευστοχία από τα 6,75 μέτρα έσπασε την έδρα στο 1ο ματς και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρνε το εισιτήριο για τα ημιτελικά, εκεί που ήδη περιμένει η Ρεάλ. Ωστόσο οι Βάσκοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με μία ψυχωμένη εμφάνιση έκαναν break back στέλνοντας τη σειρά στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι πάλι στο γήπεδό τους. Ηγετική εμφάνιση από τον Άλεξ Μουμπρού που πήρε την ομάδα στις πλάτες του με 17 πόντους, 3/6 τρίποντα και κρισιμότατα καλάθια στα τελευταία λεπτά, από την άλλη η Βαλένθια ακόμη σπάει τα στεφάνια σουτάροντας με 6/25 τρίποντα. Δεν είναι τυχαίο ότι η Βαλένθια στηρίζεται πολύ στα περιφερειακά σουτ και πολλές φορές το ποσοστό της από εκεί συμβαδίζει με το αποτέλεσμα του αγώνα. Η Μπιλμπάο πάντως έχει αρκετά σκαμπανεβάσματα και δεν προκαλεί εμπιστοσύνη στο να την στηρίξουμε ξανά για καθαρή νίκη. Και εδώ μόνο για live στοιχηματισμό με ματιές μόνο στο over.

721. ΜΑΛΑΓΑ - ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (1-1)

Εξαιρετική εμφάνιση για την Λαμποράλ στο 2ο ματς καταφέρνοντας να βγάζει λαγούς από το καπέλο της σε οτιδήποτε δοκίμαζε, αρκεί κανείς να δει αυτή τη φάση για να καταλάβει πως εξελίχθηκε η βραδιά για τη Μάλαγα. Φυσικά οι πράσινοι είναι το μεγάλο φαβορί καθώς έχουν το τελευταίο ματς στο γήπεδό τους και όπως έδειξαν και στην πρεμιέρα της σειράς είναι καλύτερη ομάδα σε όλους τους τομείς (69-55 με την διαφορά να αγγίζει στην τρίτη περίοδο ακόμη και τους 30 πόντους). Η Ουνικάχα μετράει 4 σερί εντός έδρας νίκες κόντρα στη Λαμποράλ και εύκολα ή δύσκολα θα το πάρει το ματς, μόνο για live στοιχηματισμό αν ειδικά στην 4η περίοδο το παιχνίδι μείνει κοντά στο σκορ και υπάρχει υποψία να πάει στις βολές.