Home » » Ακτινογραφία Μπάσκετ Τρίτης

Ακτινογραφία Μπάσκετ Τρίτης

Διαβάστε αναλύσεις και στατιστικά για όλα τα ματς του κουπονιού της Τρίτης από τα playoffs της Ιταλίας, Ελλάδος και Ισπανίας.
700. AΡΗΣ - ΠΑΟΚ (0-1)

Αυτοκτονία των κιτρίνων μπορεί να είναι κάλλιστα ο τίτλος του πρώτου ματς καθώς ο Άρης μετά από ένα αρκετά οριακό πρώτο ημίχρονο ανέβασε την απόδοσή του αλλά κυρίως την άμυνά του και με μία επιμέρους περίοδο 8-18 φάνηκε να καθαρίζει το break έχοντας διψήφια διαφορά στα 8 λεπτά πριν το τέλος του ματς. Κάπου εκεί το γήπεδο έγειρε καθώς ο δικέφαλος έβγαλε τρομερό πάθος κλέβοντας μπάλες και βάζοντας μεγάλα σουτ και οι κίτρινοι που είχαν σε κακή μέρα το μεγάλο τους όπλο, Βεζένκοφ, που είχε μόλις 6 πόντους παίρνοντας 8 προσπάθειες (είχε 2/6 τρίποντα) έπαθαν μπλακ άουτ χάνοντας τελικά με 67-60 ένα δικό τους ματς. Πήρε 5 λεπτά χρόνο συμμετοχής ο Νέιμικ περισσότερο για να μπει στο αγωνιστικό κλίμα καθώς υπολογίζεται κανονικά για το 2ο ματς. Το ζήτημα είναι ξεκάθαρα αν θα βρουν την ψυχολογία να συνέλθουν γρήγορα οι κίτρινοι από την ήττα σοκ του πρώτου ματς και σίγουρα με την απουσία του κόσμου κάτι τέτοιο έχει μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας. Περιμένουμε ένα ακόμη ντέρμπι με το under 137,5 να έχει ξανά τον πρώτο λόγο.

702. ΡΕΤΖΙΑΝΑ ΕΜΙΛΙΑ - ΒΕΝΕΤΣΙΑ (2-3)

Τρομερή εμφάνιση για την Βενέτσια που απέδειξε για ένα ακόμη ματς την εντός έδρας ικανότητά της διαλύοντας την Εμίλια με 89-67 και κάνοντας το 3-2 στη σειρά αναζητώντας ακόμη μία νίκη, είτε σήμερα στην Εμίλια είτε στη Βενετία στο 7ο και τελευταίο ματς. Η Ρέτζιο αγωνίστηκε για ένα ακόμη ματς χωρίς τον Λαβρίνοβιτς, είχε την σημαντικότατη απουσία του Μουσίνι που μπορεί να είναι αρκετά νεαρός και άπειρος αλλά κάνει χρήσιμη δουλειά στο παρκέ ξεκουράζοντας και τον Καουκένας ο οποίος προφανώς δεν μπορεί να παίζει 35 λεπτά ανά δύο μέρες (αναγκαστικά περιορίστηκε σε 20 λεπτά παρά το γεγονός ότι ήταν ο καλύτερος παίκτης). Μοιραία όλο το βάρος έπεσε σε παίκτες όπως ο Ντελα Βάλε και ο Ντίενερ που πάντως από μόνοι τους δεν μπορούν να κερδίσουν καμία σειρά. Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής με τον Τζούλιαν Στόουν της Βενέτσια να τραυματίζεται και πιθανότατα να μένει εκτός του 6ου ματς, άσχημα τα νέα και για την Εμίλια που έχασε και τον Ντίενερ ο οποίος ένοιωσε ενοχλήσεις και η μαγνητική έδειξε ότι θα πρέπει να κάνει θεραπεία ξεχνώντας το υπόλοιπο της σεζόν. Με αυτά τα δεδομένα η ψυχολογία αλλά και η καλύτερη φυσική κατάσταση είναι υπέρ των φιλοξενούμενων που έτσι κι αλλιώς όλη τη σεζόν είχαν σταθερότατη ομάδα, θα πάμε με το διπλό του 2,02 που θα τελειώσει τη σειρά.

703. ΒΑΛΕΝΘΙΑ - ΡΕΑΛ (1-1)

Απίστευτα πράγματα στο 2ο ματς, η Βαλένθια αν και αγωνιζόταν χωρίς τους Λότσαρ και κυρίως Ρίμπας κατάφερε να σκοράρει 93 πόντους μέσα στη Μαδρίτη σπάζοντας την έδρα της Ρεάλ και κάνοντας το 1-1 στη σειρά. Η Βαλένθια ξεκίνησε βάζοντας τα πάντα στην πρώτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 22-31 κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο +19 στα μέσα της 2ης περιόδου. Όπως συνήθως συμβαίνει η Ρεάλ ανέβασε ρυθμό στην 3η περίοδο και κατάφερε να φτάσει σε απόσταση βολής προσπερνώντας στην 4η περίοδο, κάτι που συνήθως φέτος ήταν αρκετό για να καθαρίσει τη νίκη κόντρα σε οποιονδήποτε αντίπαλο. Όχι όμως με αυτή την άμυνα καθώς οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα νέο απίστευτο σερί στο τέλος παίρνοντας μία πολύ δίκαιη νίκη. Φυσικά η σειρά δεν αλλάζει ιδιαίτερα καθώς θεωρείται απίθανο η Βαλένθια να κάνει 3 νίκες κόντρα σε αυτήν τη Ρεάλ, σίγουρα πάντως ο Λάσο θα είναι θορυβημένος από την εμφάνιση του 2ου παιχνιδιού και θα ζητήσει από τους παίκτες του μία εμφατική νίκη στο 3ο παιχνίδι. Μεγάλο το -7,5 που όπως πάντα δεν αξίζει να παίρνουμε pregame μιας και σχεδόν μόνιμα οι Mαδριλένοι ξεκινούν χαλαρά και πατάνε γκάζι μετά την 2η και ενίοτε την 3η περίοδο.