Home » » Ακτινογραφία μπάσκετ Πέμπτης

Ακτινογραφία μπάσκετ Πέμπτης

Διαβάστε αναλύσεις και στατιστικά για όλα τα ματς του κουπονιού της Πέμπτης από τα playoffs της Ιταλίας, της Ελλάδας, της Ισπανίας και της Γερμανίας.

740. ΡΕΑΛ - ΒΑΛΕΝΘΙΑ

Με συνοπτικές διαδικασίες καθάρισε η Ρεάλ την Γκραν Κανάρια ωστόσο πλέον πρέπει να σοβαρευτεί λίγο περισσότερο καθώς η Βαλένθια έδειξε τρομερά ψυχικά αποθέματα κάνοντας το 2/2 μέσα στο Μπιλμπάο και παίρνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά μετά από μία συγκλονιστική σειρά που είχε μόνο break. Το πρόβλημα για την Βαλένθια είναι ότι δείχνει να τα περιμένει όλα από τον Ρίμπας και σίγουρα είναι εντελώς διαφορετικό να παλεύεις κόντρα σε μία ομάδα χωρίς μεγάλα ονόματα όπως το Μπιλμπάο και άλλο να έχεις απέναντί τους την πρωταθλήτρια Ευρώπης που διαθέτει 10 παίκτες ικανούς να πάρουν το ματς μόνοι τους. Η Ρεάλ κέρδισε άνετα και τα δύο ματς στην κανονική περίοδο (90-71 και 87-99) και λογικά δεν θα αντιμετωπίσει προβλήματα στο 1ο ματς της σειράς με την Βαλένθια να προέρχεται από τρεις τεράστιες μάχες στα προημιτελικά. Άσος του -11,5 το οποίο όπως πάντα μπορούμε να βρούμε σε χαμηλότερο χάντικαπ στο live αφού οι Μαδριλένοι γουστάρουν να ξεκινούν χαλαρά δίνοντας χάντικαπ στους αντιπάλους τους.

742. ΑΡΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (1-2)

Τι και αν έπρεπε να αγωνιστεί χωρίς τους Όγκο Αντεγκμπόγιε, Άντριου Νέιμικ και Γιάννη Καραθανάση ο Άρης κατάφερε να κάνει το 1-2 κόντρα στον σαφώς ανώτερο Ολυμπιακό παίζοντας τρομερό μπάσκετ για 40 συνεχόμενα λεπτά. Ο Δημήτρης Πρίφτης έσταζε μέλι για την απόδοση των παικτών του και πως να μην το κάνει άλλωστε όταν οι κίτρινοι έπαιξαν τρομερή άμυνα αλλά κυρίως εξωπραγματική επίθεση σκοράροντας 84 πόντους κόντρα σε μία από τις καλύτερες άμυνες της Ευρώπης. Αρκεί να αναλογιστεί κανείς το γεγονός ότι ο Άρης σκόραρε για πρώτη φορά 84 πόντους μέσα στο Nick Gallis Hall το 2015 ενώ τελευταία φορά που το είχε πετύχει ήταν στο 91-60 κόντρα στα ανύπαρκτα αμυντικά Τρίκαλα στις 27/12 (91-60) κι όλα αυτά χωρίς κάποιο καταιγισμό τριπόντων (μόλις 7/20 έναντι 6/34 του Ολυμπιακού). Φυσικά αυτό το ματς δεν αλλάζει τις ισορροπίες του ζευγαριού, σίγουρα οι ερυθρόλευκοι θα σταματήσουν να βαριούνται και να σουτάρουν τρίποντα μετά από την ήττα αυτή θέλοντας να τελειώσουν μία ώρα αρχύτερα με τη σειρά ώστε να αφοσιωθούν στους τελικούς στους οποίους ήδη βρίσκεται ο Παναθηναϊκός από την Τρίτη. Δύσκολα χαλάει το διπλό, από εκεί μέχρι το -16,5 υπάρχει πάντως μεγάλη απόσταση.

743. ΑΛΜΠΑ - ΜΠΑΓΕΡΝ (2-2)

4/4 νίκες για τους γηπεδούχους μέχρι τώρα στη σειρά, σε όλα αυτά τα ματς η ομάδα που έπαιζε στο γήπεδό της ήταν δικαίως νικήτρια και μάλιστα χωρίς να δυσκολευτεί πάρα πολύ, ειδικά η Άλμπα που κέρδισε τα δύο ματς με 81-55 και 101-88 αντίστοιχα. Στο 4ο ματς η ομάδα του Βερολίνου είχε την ευκαιρία να τελειώσει τη σειρά φτάνοντας στο 72-73 στο 6.21 πριν το τέλος ωστόσο έμεινε άποντη για 3,5 λεπτά και κάπως έτσι η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Πλεον όλα θα κριθούν στο 5ο και τελευταίο ματς που θα διεξαχθεί στο Βερολίνο, ένα γήπεδο που η Άλμπα κυριαρχεί τα τελευταία χρόνια κόντρα στη μεγάλη της αντίπαλο έχοντας 10-2 στις 12 τελευταίες τους αναμετρήσεις συμπεριλαμβανομένων 5/5 φετινών νικών (2 στα playoffs, 1 στην κανονική περίοδο, 1 στο Κύπελλο και 1 στο Σούπερ Καπ). Θα πάμε με την καλύτερη ομάδα της σειράς που δεν είναι άλλη από την Άλμπα στο -6.

744. ΣΑΣΑΡΙ - ΜΙΛΑΝΟ (2-1)

Έχει βρει τον μπελά της η Αρμάνι σε αυτή τη σειρά με την παραδοσιακή νέμεσις της τα τελευταία χρόνια, Σάσαρι. Η Δυναμό παίζοντας με ακριβώς τον ίδιο τρόπο που έπαιξε και στο 2ο ματς (καλή άμυνα μη αφήνοντας την αντίπαλό της να βρει τον γνώριμο δαιμονιώδη ρυθμό της με run 'n gun παιχνίδι και σωστές επιθετικές επιλογές) έκανε το 2-1 επικρατώντας με 84-76 χάρη σε ένα εξαιρετικό σερί στην τρίτη περίοδο που έφερε το ματς σε διψήφια διαφορά. Πλέον η Σάσαρι έχει τη δυνατότητα στο ματς αυτό να κρατήσει την έδρα της κάνοντας το 3-1 ώστε να χρειάζεται μόλις μία ακόμη νίκη στα εναπομείναντα τρία ματς για να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό. Οι μπουκ πολύ σωστά κρατούν το χάντικαπ υπέρ της Μιλάνο (-4,5) καθώς ξεκάθαρα διαθέτει καλύτερες μονάδες και αν της βγει το ματς μπορεί να κερδίσει με 20 πόντους ωστόσο αυτό που προκαλεί ξανά εντύπωση είναι το υψηλό όριο πόντων (167,5) που παρά τα 3/3 under δε λέει να πέσει ώστε να δώσει αξία στην ενασχόληση με το over καθώς είναι φανερό βλέποντας τα ματς ότι αρκεί μία σπίθα για να κάνει το ματς ροντέο με πάρα πολύ μεγάλη 4η περίοδο. Χωρίς ποντάρισμα pregame, ελπίζουμε σε ένα μέτρο ξεκίνημα για εμπλοκή με το over στο live.