Βραζιλία - Παραγουάη (0%)

Πέφτει η αυλαία της ημιτελικής φάσης με το ζευγάρι Βραζιλία – Παραγουάη. Το όνομα το έχουν οι γηπεδούχοι αλλά την χάρη-μιας και δεν έχουν ηττηθεί ακόμα – οι φιλοξενούμενοι.

Σαν πρώτοι από τον όμιλο τους προκρίθηκαν οι Βραζιλιάνοι κερδίζοντας στο 92’ το Περού, χάνοντας από την μισητή Κολομβία αλλά κερδίζοντας άνετα την Βενεζουέλα σε έναν όμιλο όπου η πρόκριση κρινόταν έως την τελευταία αγωνιστική. Δεν μας έχουν πείσει έως τώρα με τις εμφανίσεις τους αν και στο τελευταίο παιχνίδι έδειξαν ότι μπορούν να τα καταφέρουν ακόμα και χωρίς τον Νεϊμάρ. Για να πούμε τη αλήθεια καλύτερη η σελεσάο χωρίς Νεϊμάρ μια και έτσι γίνονται ποιο απρόβλεπτοι άρα ποιο επικίνδυνοι. Χωρίς καμία άλλη απουσία οι Βραζιλιάνοι θα κατέβουν με σκοπό την νίκη μιας και αν φτάσουν στην διαδικασία των πέναλτι δύσκολα με Τζέφερσον κάτω από τα δοκάρια να τα καταφέρουν.

Από την άλλη πλευρά έχουμε μια Παραγουάη που μπορεί να μη ν εντυπωσιάζει επιθετικά έχει πάρει όμως τα αποτελέσματα που ήθελα μέχρι στιγμής. Με απολογισμό δύο ισοπαλίες  με Αργεντινή 2-2-χάνοντας στο ημίχρονο 2-0- με Παραγουάη 1-1 και κερδίζοντας με 1-0 την Τζαμάϊκα κατέλαβε την δεύτερη θέση του ομίλου. Με όπλο την άμυνα τους θα κατέβουν σαν αουτσάιντερ στον σημερινό αγώνα κάτι που σημαίνει πως θα παίξουν το παιχνίδι των αντεπιθέσεων έχοντας ικανούς επιθετικούς για να κανούν την ζημιά στην ευάλωτη αμυντικά Βραζιλία. Από το παιχνίδι θα απουσιάσουν ο αμυντικός Σαμούδιο το αμυντικό χαφ Όρτιγοσα και ο χαφ Ορτίς.

*Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ΔΕΝ ακολουθεί παράταση, οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους μέσω της διαδικασίας των πέναλτι.

Αναμένω να δώ ένα παινάδι ιδιαίτερα γρήγορο στο ξεκίνημά του μιας και οι Βραζιλιάνοι μπαίνουν δυνατά σε όλα τα ματς από το πρώτο λεπτό αναζητώντας το γρήγορο γκολ. Οι Παραγουανοί θα παίξουν για το μηδέν στην άμυνα όπως κάνουν σε όλα τα παιχνίδια τους. Κάτω από αυτές της συνθήκες θα ποντάρουμε στα 2-3 γκολ μιας και το ματς δεν θα ξεφύγει και πολύ.