Καμίνι το ΓΣΠ

Καλημέρα αγαπητοί φίλοι του blog. Πέμπτη σήμερα, με το στοιχηματικό πρόγραμμα να κατακλύζεται από τους επαναληπτικούς αγώνες του πρώτου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ. Για σήμερα επέλεξα ένα σημείο το οποίο μου έκανε εντύπωση η απόδοσή του από την πρώτη στιγμή που το είδα και σκέφτομαι να του ρίξω μερικά ψιλά. Άλλωστε αποφεύγω σε αυτή την διοργάνωση τα μεγάλα ανοίγματα και δη αυτή την εποχή που οι ομάδες είναι ακόμα σε περίοδο μονταρίσματος.

Αναφέρομαι στο όβερ στην αναμέτρηση της Ομόνοιας Λευκωσίας με αντίπαλο την Ντιναμό Μπατούμι από την Γεωργία. Οι Γεωργιανοί επικράτησαν πριν από εφτά βράδια μέσα στην έδρα τους με 1-0 χάρη σε γκολ που πέτυχαν στο 40΄ μετά από λάθος εκτίμηση του κίπερ των Κύπριων, παίρνοντας έτσι την νίκη η οποία να σημειώσουμε ότι πανηγυρίστηκε έξαλλα μετά την λήξη του παιχνιδιού από παίκτες και φιλάθλους της ομάδας μιας και ήταν η πρώτη σε ευρωπαϊκό επίπεδο! Οι Γεωργιανοί με κύριο τους συστατικό το δυνατό (και σε πολλές περιπτώσεις αντιαθλητικό τους παιχνίδι) κατάφεραν και πήραν την νίκη. Από την άλλη η Ομόνοια έδειξε ότι δεν βρίσκεται στο 100% της ετοιμότητας της αφού η προετοιμασία τελείωσε λίγες ημέρες προηγουμένως.

Θα είναι εντελώς διαφορετικό το παιχνίδι σήμερα στην Λευκωσία, αφού το ΓΣΠ θα μοιάζει με καμίνι με πάνω από 15 000 κόσμο στο πλευρό του τριφυλλιού. Θεωρώ ότι η ομάδα της Λευκωσίας θα είναι πιο διαβασμένη σήμερα και θα μπει δυνατά με στόχο να πετύχει ένα γκολ για να απαλλαγεί από το άγχος και να κυλίσει το παιχνίδι στα μέτρα της, αφού θα έχει απέναντί της έναν σαφώς υποδεέστερο αντίπαλο. Δεν θα πάω με τον φτηνό άσσο του 1,20 αλλά με το καλοπληρωμένο όβερ του 1,95 που βρίσκω στον Stoiximan!

Καλό επίσης σημείο θεωρείται τόσο το όβερ 3,5 (3,30/Stoiximan) αλλά και το όβερ 1,5 ημιχρόνου (2,70/Stoiximan) αφού αναμένω τους γηπεδούχους να μπουν δυνατά από το πρώτο λεπτό.