Home » » Ακτινογραφία Μπάσκετ Κυριακής

Ακτινογραφία Μπάσκετ Κυριακής

Διαβάστε αναλύσεις και στατιστικά από όλα τα ματς του κουπονιού της Κυριακής από το φινάλε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Γυναικών U19.
783. AIΓΥΠΤΟΣ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Ματς για την 15-16η θέση του Παγκοσμίου τουρνουά Γυναικών U19, δηλαδή την αποφυγή της τελευταίας θέσης ανάμεσα στις χειρότερες ομάδες. Η Αργεντινή είναι η μεγαλύτερη απογοήτευση εδώ και καιρό ανεξαρτήτου φύλλου και διοργάνωσης σε αυτές τις ηλικίες, οι Αιγύπτιες δεν είναι τόσο άσχετες αλλά δεν έχουν καθόλου πάγκο και καταρρέουν στα δεύτερα ημίχρονα. Πραγματικά δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη με το ματς όσον αφορά το under/over καθώς αυτές οι ομάδες είναι εντελώς αναξιόπιστες, δεν συμφωνούμε καθόλου με το +6,5 της Αιγύπτου που το περιμέναμε τουλάχιστον στο +2,5 αλλά μάλλον θα το αφήσουμε στην τύχη του.

784. ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΤΑΪΠΕΪ - ΚΟΡΕΑ

Ματς για την 13-14η θέση του Παγκοσμίου τουρνουά Γυναικών U19, η Ταϊπέι κατάφερε χτες να πετύχει την 2η νίκη της στο τουρνουά χάρη στο καθαρότατο 73-59 επί της Αιγύπτου ενώ η Κορέα επικράτησε με 63-57 της απογοητευτικής Αργεντινής. Η Κορέα είναι καλύτερη ομάδα, πέρυσι στο U18 Πανασιατικό είχε επικρατήσει δύο φορές, μία στη φάση των ομίλων με 72-63 και μία στο μικρό τελικό με σκορ 57-54. Κάπως έτσι περιμένουμε να καθαρίσει και το σημερινό παιχνίδι.

785. ΚΙΝΑ - ΚΑΝΑΔΑΣ

Απίθανα πράγματα χτες για τις Κινέζες, πάνω που έχαναν με 15 πόντους από τις Γαλλίδες στην 4η περίοδο με 5 λεπτά να απομένουν πλάκωσαν τα τρίποντα και έφτασαν να μειώσουν μέχρι και τους 4 πόντους, ήταν τέτοιο το μομέντουμ του ματς που αν είχε ακόμη 1-2 λεπτά προλάβαιναν και να το κερδίσουν. Ο Καναδάς έκανε συμπαθητική εμφάνιση κόντρα στο ανώτερο Βέλγιο χάνοντας με 70-64, ένα πολύ μεγάλο σκορ για τα δεδομένα των δύο ομάδων, φανερό δείγμα έλλειψης διάθεσης και κινήτρου. Με αυτά τα δεδομένα η Κίνα θα βρει και πάλι σουτ από μακριά καλύπτοντας την διαφορά ποιότητας που χωρίζει τις δύο ομάδες. Δίνουμε προβάδισμα στο over κυρίως εξαιτίας του τρόπου που αγωνίζεται η Κίνα αλλά γενικότερα αυτή η διοργάνωση των γυναικών δεν έχει πάει όπως περιμέναμε σε τέτοια στοιχήματα οπότε το προσπερνάμε.

786. ΜΑΛΙ - ΣΕΡΒΙΑ

Ματς για την 11-12η θέση του Παγκοσμίου τουρνουά Γυναικών U19, μάλλον κανείς δεν περίμενε το Μάλι να βρίσκεται σε αυτές τις θέσεις της κατάταξης πριν το τουρνουά καθώς ήρθε εδώ προφανώς για τη χαρά της συμμετοχής. Οι Αφρικάνες έχασαν με 60-49 από τη Βραζιλία ξεπερνώντας ένα κάκιστο 1ο ημίχρονο στο οποίο κατάφεραν να σκοράρουν μόλις 14 πόντους, γενικότερα τα έχουν βρει σκούρα κόντρα σε οποιαδήποτε ομάδα αποφάσισε να τις πιέσει σε όλο το γήπεδο (23-91 από Αυστραλία, 41-60 από Βέλγιο, 50-69 από Γαλλία). Η Σερβία δεν έχει καμία διάθεση να παίξει άμυνα, ειδικά σε τέτοιο αδιάφορο ματς κατάταξης και θα προτιμήσει να πάει σε επιθέσεις "παιδική χαρά" όπως άλλωστε κάνει και σε πιο σημαντικά ματς. Θεωρούμε πολύ χαμηλό το όριο πόντων, δίνουμε τύχη στο over.

787. ΓΑΛΛΙΑ - ΒΕΛΓΙΟ

Ματς για την τιμητική 5η θέση του τουρνουά ανάμεσα σε δύο ομάδες που θα μπορούσαν να έχουν τερματίσει και εντός τετράδας. Ειδικά το Βέλγιο από τις πρώτες μέρες έδειξε αρκετά οργανωμένο, παίζοντας άμυνα και έχοντας καλές επιλογές στην επίθεση με συγκεκριμένο πλάνο, πλήρωσε πάντως την έλλειψη των παικτριών εκείνων που θα έπαιρναν την ομάδα στις πλάτες τους όταν η μπάλα καίει όπως στο ματς κόντρα στην Ισπανία που χάθηκε οριακά με 70-66 και δυστυχώς τις άφησε εκτός 4άδας παρά το γεγονός ότι μπορεί να είναι και η μοναδική τους ήττα στην διοργάνωση (5-1). Η Γαλλία έχει ξεσπάσματα παίζοντας καλά αλλά στα τελευταία ματς δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες και αυτό δεν λειτουργεί καλά, χτες παραλίγο να χάσουν από το +15 από τις Κινέζες μέσα σε ένα τρίλεπτο, χρειάστηκαν παράταση για να κερδίσουν τη Βραζιλία ενώ είχαν χάσει και από το Βέλγιο στην πρεμιέρα με 64-60 σε ένα αρκετά ανταγωνιστικό ματς. Θα στηρίξουμε ξανά τις Βελγίδες που έχουν δείξει μακράν πιο σοβαρή και σταθερή εικόνα.

788. ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Ματς για την 9η θέση της διοργάνωσης, η Ολλανδία είναι ομάδα που τρέχει και έβγαλε over ακόμη και με την Ισπανία στη χτεσινή αναμέτρηση χάνοντας οριακά με 68-73. Οι Βραζιλιάνες πάντως συνεχίζουν στο αργό τέμπο, επικρατώντας με 60-49 της ομάδας του Μάλι μετά από μάλλον μέτρια εμφάνιση. Το θέμα είναι ποιος από τους δύο θα θέσει τον ρυθμό της αναμέτρησης, αν το καταφέρουν οι Ολλανδές το ματς θα πάει ψηλά, θα βγει το over και πιθανότατ θα κερδίσει η Ολλανδία. Αν πάει τσούκου τσούκου θα κριθεί στο σουτ και θα έχουμε ένα ματς κοντά στο όριο. Η σκέψη μας είναι στο over, το αφήνουμε στην προσωπική κρίση του καθενός.

789. ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ

Μικρός τελικός του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Γυναικών U19, η Αυστραλία είναι καλή χρυσή και αρκετά ποιοτική ομάδα αλλά η Ρωσία ήταν άλλη κλάση και μόλις πάτησε γκάζι στην 2η περίοδο η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 πόντους χωρίς να υπάρχει ποτέ περιθώριο επιστροφής. Μοιραία οι Αυστραλίδες που ήρθαν στη Ρωσία με στόχο τη συμμετοχή στον τελικό θα πρέπει να αρκεστούν στην διεκδίκηση ενός χάλκινου μεταλλίου κόντρα σε μία ομάδα σαφώς υποδεέστερη που χτες πάλεψε κόντρα στις ΗΠΑ αλλα ήταν εμφανές ότι δεν μπορούσε ποτέ να κάνει κάτι καλύτερο από το τελικό 65-80. Τα ρεκόρ των δύο ομάδων δίνουν μία εικόνα της διαφοράς τους, 5-1 οι Αυστραλές με μέσο όρο 80,8 πόντους, 3-3 οι Ισπανίδες με μόλις 69,2. Περιμένουμε εύκολη νίκη της Αυστραλίας που θα βγάλει το -6,5, λογικά ένα τέτοιο ματς μπορεί να πάει αρκετά ψηλά και να επιβεβαιωθεί και το over 138,5 αλλά η πιο δυνατή μας επιλογή θα είναι το χάντικαπ.

790. ΡΩΣΙΑ - ΗΠΑ

Μεγάλος τελικός του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Γυναικών U19 ανάμεσα στις μακράν καλύτερες ομάδες του τουρνουά και τις μοναδικές που παραμένουν αήττητες με ρεκόρ 6-0. Οι ΗΠΑ δεν έχουν δυσκολευτεί σε κανένα ματς, λίγο ένιωσαν κάποιες αντιστάσεις από τις Ισπανίδες τόσο στους ομίλους όσο και στον ημιτελικό αλλά η διαφορά απλώς έπεσε από τους 40-50 των άλλων παιχνιδιών στους 15. Η ομάδα που μνημονεύουμε κάθε μέρα από την έναρξη της διοργάνωσης είναι η Ρωσία, μία πληρέστατη ομάδα με παίκτριες ηγέτες σε κάθε θέση. Μία απίθανη 16χρονη σέντερ, Βάντεβα, με 17,8 πόντους μέσο όρο και συμμετοχή ακόμη και στο φετινό Ευρωμπάσκετ με τις μεγάλες, μία 3 ακόμη παίκτριες με πάνω από 9 πόντους μέσο όρο αλλά και αρκετά καλή αμυντική συμπεριφορά όταν οι συνθήκες το ζητούν. Με 78,5 πόντους μέσο όρο οι Ρωσίδες έχουν βγάλει όλα τα χάντικαπ σε όλα τα παιχνίδια της διοργάνωσης, δεν ξέρουμε αν θα καταφέρουν τελικώς να παλέψουν και για τη νίκη (γνώμη μας είναι ότι θα το κάνουν και αν είναι λίγο τυχερές και τους βγουν 1-2 μεγάλα σουτ μπορούν και να πάρουν το ματς), σίγουρα πάντως θα τις στηρίξουμε ξανά στο υπέρ τους χάντικαπ.