Home » » Ακτινογραφία μπάσκετ Τρίτης

Ακτινογραφία μπάσκετ Τρίτης

Διαβάστε αναλύσεις και στατιστικά για όλα τα ματς του κουπονιού της Τρίτης από το Παγκόσμιο Γυναικών U19.

700. ΓΑΛΛΙΑ - ΜΑΛΙ

Ομάδα με εξαιρετικά αθλητικά κορμιά αλλά στα γνωστά επίπεδα όλων των Γαλλικών ομάδων και η φετινή U19, oι Γαλλίδες παίζουν καλή άμυνα αλλά κρατάνε χαμηλά τον πήχη στα παιχνίδια τους και αυτό δίνει τη δυνατότητα σε σοβαρές ομάδες να μείνουν κοντά στο σκορ και να δημιουργήσουν πολλά προβλήματα. Κάτι τέτοιο συνέβη τόσο κόντρα στο Βέλγιο (60-64) όσο και κόντρα στον Καναδά (58-54), δεν θα συμβεί όμως κόντρα στο Μάλι που μπορεί να μην είναι τόσο άσχετη ομάδα όπως μας έχουν συνηθίσει οι Αφρικανικές ωστόσο δεν μπορεί να παίξει 40 λεπτά οργανωμένου μπάσκετ και δεν έχει βάθος στο ρόστερ. Σε κάθε περίπτωση το +21,5 μπορεί να αποδειχτεί μεγάλο, παίζεται και το under 110,5.

701. ΚΑΝΑΔΑΣ - ΒΕΛΓΙΟ

Πολύ ενδιαφέρον ματς καθώς οι δύο ομάδες δεν έχουν και μεγάλες διαφορές στο στυλ παιχνιδιού τους με βάρος στην άμυνα και στο οργανωμένο παιχνίδι. Το Βέλγιο με τη νίκη επί της Γαλλίας έχει την ευκαιρία να κάνει το 3-0 και να καθαρίσει την πρωτιά, αν ο Καναδάς επικρατήσει θα έχουμε τριπλή ισοβαθμία με τη Γαλλία και όλα θα κριθούν στις διαφορές. Πριν αναλύσουμε τα σενάρια πρέπει να σκεφτούμε ότι κανείς δεν θέλει την τρίτη θέση του ομίλου που στέλνει πάνω στις ΗΠΑ στην φάση των 8. Ο Καναδάς με νίκη επί της Γαλλίας από 1-2 πόντους τερματίζει 3ος, από 3-8 τερματίζει 2ος και από 9 και πάνω 1ος. Ξεκάθαρα για live στοιχηματισμό, σκεφτόμασταν το under αλλά το 116,5 είναι αρκετά οριακό.

702. Ν. ΚΟΡΕΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

Για την Κορέα τα έχουμε γράψει σε όλες τις διοργανώσεις, αντρών ή γυναικών. Τρέχει ασταμάτητα, σουτάρει από μακριά αλλά δεν παίζει την παραμικρή άμυνα και τρώει πανεύκολα καλάθια μέσα από το ζωγραφιστό. Η Αυστραλία παίζει κι αυτή γρήγορα, έχει καλές σουτέρ αλλά διαθέτει και τα κορμιά για να βάλει την μπάλα κοντά στο καλάθι. Περιμένουμε ένα ματς ταχύτατο με αρκετά μεγάλο σκορ από την 1η περίοδο, θα πάμε με το over παρά το τσιμπημένο όριο (146,5).

703. ΣΕΡΒΙΑ - ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Η Βραζιλία έχει δείξει πολύ καλά δείγματα γραφής και το αποκορύφωμα ήταν στο ματς κόντρα στην εξαιρετική επιθετικά Αυστραλία την οποία κράτησε μόλις στους 62 πόντους διεκδικώντας τη νίκη για σχεδόν 32 λεπτά. Φυσικά με 48 πόντους δεν μπορείς να κερδίσεις κανένα ματς ωστόσο η άμυνά τους μοιάζει να τσακίζει κόκαλα και σίγουρα κάτι ομάδες όπως η ταλαντούχα αλλά και αρκετά άναρχη Σερβία θα δεινοπαθήσει. Δίκαια φαβορί η Βραζιλία, μπορεί να κερδίσει αρκετά εύκολα αλλά το -8,5 είναι τσιμπημένο και δεν θα μπλέξουμε.

704. ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΤΑΪΠΕΪ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Ένα απαράδεκτο θέαμα θα δούμε σε αυτό το ματς ανάμεσα σε δύο αρκετά αδύναμες ομάδες που αν δεν ήταν στον ίδιο όμιλο θα τερμάτιζαν εύκολα στην ουρά. Το έπαθλο πάντως είναι αρκετά σημαντικό καθώς η 3η θέση στέλνει πάνω στην Ισπανία και όχι πάνω στις ΗΠΑ στην φάση των 16, όχι ότι κάποια από τις δύο θα έχει καλύτερη τύχη με τη μία ή την άλλη ομάδα. Οι Κινέζες μπορούν μέχρι και τη νίκη στο ματς αλλά η ποιότητα των δύο αντιπάλων οδηγεί στην πιο συνετή επιλογή του ΝΟ ΒΕΤ.

705. ΟΛΛΑΝΔΙΑ - ΡΩΣΙΑ

Η Ρωσία είναι εκτός από διοργανώτρια και μία πανίσχυρη ομάδα με λύσεις σε όλες τις θέσεις που σίγουρα αξίζει να πάει μακριά στο τουρνουά. Θεωρητικά μαζί με την Αυστραλία δείχνουν οι μόνες ομάδες που μπορούν να κοιτάξουν στα μάτια τις ΗΠΑ. Οι Ρωσίδες διέλυσαν σε διαδικαστικά ματς Αργεντινή (73-38) και Ταϊπέι (89-43) και το ίδιο θα κάνουν και με την Ολλανδία η οποία εκτός από την ποιοτική σέντερ Χοφ που έχει δώσει τα διαπιστευτήριά της και στις ευρωπαϊκές αντίστοιχες διοργανώσεις δεν διαθέτουν κάποιο άλλο δυνατό χαρτί στο ρόστερ τους. Ακόμη και στο τσιμπημένο -19,5 θα εμπιστευτούμε τις Ρωσίδες που μέχρι τώρα είναι Κυρίες και βγάζουν τα χάντικαπ τους.

708. ΗΠΑ - ΑΙΓΥΠΤΟΣ

Έτοιμη για ένα ακόμη πάρτι οι ΗΠΑ που ως δια μαγείας κληρώθηκε πάλι με δύο πανεύκολους αντιπάλους στον όμιλο (Αίγυπτο, Κίνα) ενώ στους 16 θα αντιμετωπίσει μία εκ των τραγικών Ταϊπέι ή Αργεντινή. Η Αίγυπτος θα το παλέψει για ένα ημίχρονο παίζοντας αξιοπρεπώς και κρατώντας τη διαφορά κάπως χαμηλά αλλά δεν διαθέτει κανένα βάθος στον πάγκο ενώ δεν έχει και το εύκολο περιφερειακό σουτ οπότε αργά ή γρήγορα η διαφορά θα πάρει τον δρόμο της. Σε τέτοια ματς συνήθως έχουν αξία το χάντικαπ της Αιγύπτου στην 1η περίοδο και στη συνέχεια κάποια επιλογή σε live χάντικαπ υπέρ των ΗΠΑ. Παίζεται και το over 93,5 των Αμερικανίδων.

709. ΚΙΝΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ

Ματς που θεωρητικά θα κρίνει την 2η θέση του ομίλου, η Ισπανία δεν είναι καμία υπερομάδα και ποτέ δεν έκανε περιπάτους στις Παγκόσμιες διοργανώσεις όπως κάνει στα αντίστοιχα ευρωπαϊκά τουρνουά. Η Κίνα έχει κάποια καλά στοιχεία, παίζοντας άμυνα και έχοντας ψηλά κορμιά στη ρακέτα ωστόσο δεν μπορεί να κοιτάξει στα μάτια τέτοιους αντιπάλους και στο τέλος εύκολα ή δύσκολα θα χάσει. Περιμέναμε πιο ψηλά το χάντικαπ του -11,5, ίσως αξίζει να μπει σε μία δυάδα.