Home » , , , , , » Ντέρμπι στο «Άνφιλντ»!

Ντέρμπι στο «Άνφιλντ»!

Όταν παίξαμε το G/G της Λίβερπουλ με την Άρσεναλ στο 1,73 σίγουρα δεν περιμέναμε και να το πιάσουμε από το 15ο λεπτό. Προφανώς μετά βαρούσαμε το Over στο Live και μέχρι όπου πάει και δικαιωθήκαμε! Η Premier League αυτής της αγωνιστικής σίγουρα ξεχωρίζει για το Κυριακάτικο ντέρμπι με την Γιουνάιτεντ να είναι αυτή που θα ταξιδέψει αυτή τη φορά στο Λίβερπουλ. Στο 1,91 αυτή τη φορά βρίσκουμε το αμφίσκορο στον Stoiximan και πάμε παρακάτω να δούμε γιατί αποτελεί και σήμερα μια από τις βασικές μας επιλογές!

// Διαβάστε αναλύσεις για όλα τα ματς του κουπονιού στο ποδόσφαιρο εδώ.

Αυτό το πράγμα που περιγράψαμε και στην προηγούμενη πρόταση μας (εδώ), η Λίβερπουλ μπορεί να μην δείχνει να έχει τα απαιτούμενα πατήματα της στον αγωνιστικό χώρο, η ακόμα καλύτερα να μην μπορεί με σοβαρότητα να διεκδικήσει κάτι παραπάνω στο πρωτάθλημα αλλά στα ντέρμπι με τους «μεγάλους» μιλάει η ιστορία και η φανέλα της. Βγάζει με λίγα λόγια χαρακτήρα αφού έχει αφήσει μέχρι στιγμής μόνο τους σημερινούς φιλοξενούμενους στον 1ο γύρο να τους πάρουν το 3ποντο!

Τα αποτελέσματα τους με τους διεκδικητές τον 1ο γύρο με την Γιουνάϊτεντ να είναι η μόνη ομάδα που κατάφερε να αποσπάσει το τρίποντο.

Λίβερπουλ - Άρσεναλ 3-3

Δεν είναι και λίγο αυτό που έχει καταφέρει και αν έφερνε ανάλογα αποτελέσματα με τους μικρούς τότε σίγουρα θα ήταν τουλάχιστον παρέα των Άρσεναλ και Λέστερ στην κορυφή. Στα αγωνιστικά , το τελευταίο ματς που έδωσε μπορεί να χαρακτηριστεί σίγουρα ως και ένα από τα καλύτερα της σεζόν από πλευράς θεάματος. 1-1 στο 15ο λεπτό, 2-2 στο ημίχρονο και 3-3 τελικό! Χώρια το ότι το παιχνίδι παιζότανε πάνω κάτω. Σταθερά προβληματική η άμυνα της Λίβερπουλ και με την Άρσεναλ κάτι που περιμένουμε να δούμε και με τη Γιουνάϊτεντ. Μπορεί εκεί που θα πάρει προβάδισμα στην πιο άκυρη φάση να δεχτεί γκολ παιδικής χαράς την επόμενη στιγμή!

Για τη Μάντσεστερ αυτό που βλέπαμε μέχρι και την 21η αγωνιστική ήταν ότι με την άμυνα κάτι μπορούσε να καταφέρει και κουτσά στραβά έπαιρνε αυτό που ζητούσε ή τουλάχιστον κάτι ανάλογο! Με τη Νιουκάστλ γκρέμισε και το μοναδικό θετικό που παρουσίαζε μέχρι τότε, την αμυντική λειτουργία της! Δέχτηκε συνολικά 3 γκολ από μια αντίπαλο που αποτελεί την 3η χειρότερη επίθεση στο πρωτάθλημα ενώ στο τσάκ γλύτωσε το κάζο στο 90ό λεπτό! Σίγουρα άλλο ματς έβλεπε ο Φαν Χάαλ που στο «3ο» ημίχρονο μίλησε για 6 γκολ ότι θα έπρεπε να είχε σκοράρει η ομάδα του. Δεν υπάρχει λύση για τη φετινή Γιουνάϊτεντ που δεν θυμίζει σε τίποτα αυτή των προηγούμενων χρόνων. Εκτός έδρας οι φιλοξενούμενοι έχουν ρεκόρ 4-3-4 με τα 4 τελευταία να είναι στο 0-2-2 στα οποία ο Ντε Χέα μάζεψε την μπάλα από τα δίχτυα του συνολικά 10 φορές!

Συμπερασματικά και οι δύο ομάδες παρουσιάζουν προβλήματα στα μετόπισθεν , απλά η Λίβερπουλ δείχνει χαρακτήρα στα ντέρμπι και με τα τρεξίματα της μπορεί και βγάζει το κάτι παραπάνω. Δύσκολα θα μείνουν και οι δύο ομάδες στο μηδέν μιας και οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται σε μεγάλη πίεση για το αποτέλεσμα σε ένα ντέρμπι που μπορεί να κρίνει και την παραμονή του Φάν Χάαλ. Με τα χάλια που έχουν αμφότερες δύσκολα μπορεί κανείς να προβλέψει σημείο παρά τον φαβορητισμό των γηπεδούχων! Σε τιμές του 1,91 το G/G μάλλον μια από τις πιο λογικές επιλογές και θα το προτιμήσουμε.