Home » , , , , , » Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σάλας: Ημιτελικοί

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σάλας: Ημιτελικοί

Διαβάστε ανάλυση και πρόταση για τα ημιτελικά του Ευρωπαϊκου πρωταθλήματος Σάλας.
ΣΕΡΒΙΑ  - ΡΩΣΙΑ

Το όνειρο της έκανε πραγματικότητα η Σερβία πριν δύο 24ωρα και βρέθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Όλα ξεκίνησαν με το γρήγορο γκολ του Κόσιτς , στο 1:26 μόλις, μετά από 4 απανωτές χαμένες ευκαιρίες των Ουρανών που καθ' όλη την διάρκεια του 1ου ημιχρόνου πάιζαν επιπόλαια πραγματοποιώντας αρκετά βιαστικά σουτ θέλοντας να ισοφαρίσουν. Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου οι Ουκρανοί μπήκαν δυνατά, πίεζαν ασταμάτητα και κέρδιζαν πολλά πλάγια από τις αποκρούσεις των Σέρβων. Σε ένα από αυτά κατάφεραν να βάλουν την μπάλα στην περιοχή και από κοντινή απόσταση ο Κρίτσινα ισοφάρισε σε 1-1 (24'). Στα επόμενα λεπτά οι Ουκρανοί είχαν καλή φάση για πάρουν προβάδισμα στο σκορ αλλά ο Αξετίνεβιτς «είπε» όχι. Όσο πέρναγε η ώρα η Σέρβια πίεζε περισσότερο και είχε μερικές καλές φάσες, αλλά μετά το 30' άρχισαν τα «νευράκια» με αποτέλεσμα να χαθεί για λίγο ο ρυθμός του ματς και να μοιράσει 3 κίτρινες ο Σορέσκου. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε με το κοντινό σουτ-στην κίνηση του Σίμιτς στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα που δεν έστειλε το ματς στην παράταση, αλλά την Σερβία στον ημιτελικό.

Στην αντίπερα όχθη η Ρωσία μπήκε δυνατά στο ματς με τους Αζέρους χωρίς να τους αφήνει χώρους, αλλά αντίθετα να τους σφυροκοπά μέχρι και το 7ο λεπτό που άνοιξε το σκορ ο Αμπράμοφ με μακρινό σουτ. Βρήκε γρήγορα όμως την ισοφάριση το Αζερμπαιτζάν με κοντινό πλασέ του Αουγκούστο στο 8', στην συνέχεια η Ρωσία είχε πάλι τον κύριο λόγο και βρέθηκε ξανά μπροστά στο σκορ όταν και έκανε στο 15' το 2-1 ο Ρομούλο με κοντινή κεφαλιά, ενώ με μοιρασμένες κατοχή-φάσεις και στους δύο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι Ρώσοι έδειξαν πως μπήκαν να καθαρίσουν το ματς και έτσι έγινε με το όμορφο τελείωμα του Λίμα από το φάουλ του Ρομπίνιο (3-1, 25') αλλά και την κεφαλιά του Αμπράμοφ 40" αργότερα σε άδεια εστία, όπου έγινε το 4-1. Οι ελπίδες των (τυπικά) φιλοξενούμενων άρχιζαν να τελειώνουν οριστικά μετά το δοκάρι του Αουγκούστο στο 33' ,αν και μείωσε αργότερα σε 4-2, και ενώ είχε ανέβει και ο κίπερ τους στην επίθεση. «Το κερασάκι στην τούρτα» ήρθε με τα 2 γκολ του Λίμα στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης όπου έγραψε το βαρύ 6-2!!!

Αήττητη από τα Προκριματικά με 6/6 σερί έρχεται η Σερβία που πίστεψε και πέτυχε τον στόχο της παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο. Αντίθετα οι Ρώσοι είχαν σερί 5/5 αλλά πήραν δύσκολα την πρόκριση στο 2ο ματς απέναντι στους Κροάτες με 2-2. Η παράδοση ευνοεί τους Σέρβους με 4/4 νίκες τα τελευταία χρόνια έναντι των Ρώσων και 4/5 συνολικά στην ιστορία τους. Χαμηλή η απόδοση για νίκη της Ρωσίας στα μάτια μου και γι' αυτό θα επιλέξω το Over 4.5 που πιστεύω εύκολα ή δύσκολα λόγω της κρισιμότητας του αγώνα θα επιβεβαιωθεί.

ΙΣΠΑΝΙΑ - ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ

Με αρκετό ρυθμό ξεκίνησε το Πορτογαλία-Ισπανία, ανώτεροι οι «γηπεδούχοι» στην κυκλοφορία της μπάλας ως συνήθως και την Ισπανία να έχει δοκάρι στο 9' με τον Καρντινάλ. Στο 13ο λεπτό ο Άλεξ ανατρέπει τον Κοέλιο μέσα στην περιοχή και η Ισπανία κερδίζει πέναλτι που εκτελεί εύστοχα ο Μιγκελίν. Η σάλα όσο πέρναγε η ώρα «κατηφόριζε» προς τους Ισπανούς που βρήκαν και 2ο τέρμα με μακρινό σου του Ριβίγιος στο 15', ενώ ταυτόχρονα άρχισαν να απομονώνουν σιγά-σιγά τον Ρικαρντίνιο μη αφήνοντας χώρο για να κάνει... τα δικά του. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ήρθε η σειρά του Άλεξ να σκοράρει με όμορφο σκάψιμο της μπάλας πάνω από τον Μπέμπε για το 0-3 (18'). Στην επανάληψη η Πορτογαλία έδειξε να πιστεύει πως μπορεί να γυρίσει το ματς και είχε δοκάρι με τον Ρικαρντίνιο στο 22' που μερικά δευτερόλεπτα αργότερα μείωσε σε 1-3, δεν κράτησε όμως πολύ η χαρά καθώς η Ισπανία πήρε ξανά προβάδισμα 3 τερμάτων (1-4) με το εκπληκτικό ευθύβολο σουτ του Κάμπος από το ύψος του κόρνερ στην κλειστή γωνία του Μπέμπε (μπορείτε να το δείτε εδώ). Αφού πέρασαν 3' από το προηγούμενο γκολ ο Ρικαρντίνιο 2πλασίασε τα τέρματα του και έκανε στο 25' το 2-4 με δυνατό σουτ που δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον Σεμπάνο. Στο 35' ήρθε η ώρα του Άλεξ να διπλασιάσει τα τέρματα του όπου έκανε με κοντινό πλασέ το 2-5 και το τελικό σκορ ήρθε με «υπογραφή» του Ριβίγιος 30" πριν την λήξη του αγώνα με γκολ από το ένα τέρμα στο άλλο, που ήταν άδειο καθώς είχε προωθηθεί ο Μπέμπε, κάνοντας έτσι το 2-6.

Η μεγάλη έκπληξη του θεσμού συνεχίζει να είναι το Καζακστάν που νέο του θύμα μετά από την Κροατία (4-2) στον όμιλο ήταν η Ιταλία. Το ματς ξεκίνησε χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση στα πρώτα 15' ,όταν και βρήκαν δίχτυα οι Καζάκοι με ένα μακρινό,ευθύβολο σουτ του Λεο στο 16'. Το σκορ διευρύνθηκε στο 19' όταν μετά από φάση διαρκείας ,που ξεκίνησε με δοκάρι, ο Ζαμανκούλοφ έκανε το 2-0 και μείωνε τις ελπίδες πρόκρισης για τους Ιταλούς. Άρχισε το δεύτερο 20λεπτο και οι Ιταλοί δεν έδειξαν σημάδια βελτίωσης, παρ όλα αυτά όμως βρήκαν απάντηση με πλασέ τους Φορτίνο στο 23' (2-1), όμως δέχθηκαν άμεση απάντηση με γκολ του Γεσεναμάνοφ 30" αργότερα (3-1). Με ισορροπημένο ρυθμό κύλησε ο αγώνας με μόνη σημαντική στιγμή το δοκάρι του Φορτίνο στο 31', στην συνέχεια και με το σκορ στο 3-1 ανέβηκε μπροστά και ο τερματοφύλακας της Ιταλίας και ήρθε γρήγορα η μείωση σε 3-2 στο 37' με τον Κανάλ μετά από εξαιρετική συνεργασία όλων των παικτών. Σε 6" ξαναπήρε προβάδισμα 2 γκολ τον Καζακστάν με τον Νουργκόζιν που έκανε το 4-2, ενώ το τελειωτικό χτύπημα ήρθε με γκολ του Λεο 0:23 πριν το τέλος με σουτ σε κενή εστία γράφοντας το 5-2.

Το Καζακστάν διέφυγε αρκετά εμπόδια, βρέθηκε στην τελική φάση και απέκλεισε προχτές την κάτοχο του τροπαίου. Σήμερα θα βρεθεί απέναντι σε μια Ισπανία που επέβαλε τον ρυθμό σε ένα από τα καλύτερα αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα του θεσμού και έρχεται από σερί 6/6 για την μεγάλη πρόκριση στον τελικό και την διεκδίκηση του 7ου Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Θα μπορούσε να είναι και η έκπληξη της διοργάνωσης το Καζακστάν αν τύχαινε στο δρόμο του κάποια άλλη χώρα (ακόμα και η Πορτογαλία), θέλουν πολύ τον τελικό οι Ισπανοί και θα τα δώσουν όλα απόψε. Αρκετά καλό αμυντικά το Καζακστάν τα τελευταία χρόνια που δεν θυμίζει καθόλου την κατάσταση στις ήττες από την Ισπανία με 5-0 (2011) και 7-0 (2009), δεν έχει δεχτεί περισσότερα από 2 γκολ στα τελευταία 10 και το όριο των 5.5 μου φαντάζει δύσκολα να ξεπεραστεί, 4-1 ή 3-2 στην χειρότερη περίπτωση ήττα για τους Καζάκους περιμένω.