Home » , , , , , , » Champions League: Ρεάλ Μαδρίτης- Βόλφσμπουργκ

Champions League: Ρεάλ Μαδρίτης- Βόλφσμπουργκ

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους, το τελευταίο τους χαρτί παίζουν απόψε οι τέσσερις πρώτες ομαδες της φάσης των 8 με στόχο δύο απο αυτές να βρεθούν στα ημιτελικά της κορυφαίας διοργάνωσης.

// Ανάλυση για όλα τα παιχνίδια του κουπονιού στο ποδόσφαιρο θα βρείτε εδώ.

Την έκπληξη της βραδιάς αποτέλεσε την προηγούμενη Τετάρτη το Βόλφσμπουργκ-Ρεάλ. Οι μαδριλένοι μπήκαν δυνατά στον ματς με τον Ροναλντο να σκοράρει μόλις στο 2' αλλά να ακυρώνετε λανθασμένα ως οφσάιντ. Η πίεση συνεχίστηκε ως το 28ο λεπτό που η τύχη χαμογέλασε στους Γερμανούς και πήραν προβάδισμα με εύστοχο πέναλτι του Ροντριγκεζ. Ψυχολογία υπερ των γηπεδούχων στην συνέχεια που αύξησαν το σκορ σε 2-0 μετά από γκολ του Αρνολντ στο 25' ,οι ατυχίες συνεχίστηκαν για την Ρεάλ με τον τραυματισμό του Μπενζεμα στο 41'. Στην επανάληψη μπήκαν η αρμάδα του Ζινταν προσπάθησε να βρει έστω, το σημαντικό εκτός έδρας  γκολ χωρίς επιτυχία όμως.

Την Κυριακή σημείωσε την 6η σερί της νίκη στο πρωτάθλημα με 4-0 επί της Ειμπαρ, με αρκετούς αναπληρωματικούς, και συνδυασμό με την 2η συνεχόμενη ήττα της Μπαρσελονα βρίσκεται πλέον στο -4 από την κορυφή. Εύκολο φένεται το πρόγραμμα στην συνέχεια για τους «μπλανκο» με μόνη «απειλή» να θεωρείται η αδιάφορη Βιγιαρεάλ. Ξεκούραστη ,κατα κύριο λόγο, θα παραταχθεί απόψε με τους Ραμος, Μπενζεμα, Ναβας, Κροος, Μοντριτς, Μαρσελο, Μπειλ να παρέμειναν στον πάγκο ή εκτός αποστολής την Κυριακή. Μοναδική διαφοροποίηση η παρουσία του Καρβαχάλ στα δεξιά.

Μέτρια επι Γερμανικού εδάφους η Βόλφσμπουργκ που δύσκολα θα καταφέρει να προκριθεί σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση μέσω του πρωταθλήματος καθώς βρίσκεται σε μη πλεονεκτική θέση όπως θα δείτε παρακάτω 5 αγωνιστικές πριν το τέλος :

4. Λεβερκουζεν: 48 (Προκρ. UEL)
5. Γκλαντμπαχ: 45 (Όμιλοι UEL)
6. Μαιντζ: 45 (Προκρ. UEL)
7. Σαλκε:  45 (Πουθενά)
8. Βόλφσμπουργκ: 39 (Πουθενά)
9. Ινγκολσταντ: 39 (Πουθενά)

Το σάββατο υποδέχθηκε την Μάιντζ σε ένα μέτριο ματς, που έδειξε πως έβγαλε κούραση απο το ματς της τετάρτης. Ενώ προηγήθηκε στο σκορ (53') κατάφερε μόνο να διατηρήσει την ισσοπαλία μετά το γκολ που δέχτηκε 13' αργότερα. Αυτό ήταν το 4ο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη για τους «λύκους» που έχουν μπροστά τους και ένα κρίσημο ματς με την Μπορούσια στις 5 αγωνιστηκές που απέμειναν. Παραμένουν εκτός οι συνήθεις Γιουνγκ και Μπέντνερ ,ενώ επιστρέφουν στην αποστολή οι Ντράξλερ, Καλίτζουρι και ο βασικός κίπερ Μπενάλιο.

Κρατάει στο χέρι της την πρόκριση αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο να την πάρει στο κατάμεστο Σαντιάγκο Μπερναμπέου, πρωταρχικός στόχος να βρει το γκολ που θα βάλει δύσκολα στην Ρεάλ. Στον πρώτο αγώνα, λίγο ο τραυματισμός του Μπένζεμα, λίγο οτι της βγήκε το ματς κατάφερε να πάρει ένα μεγάλο προβάδισμα για απόψε. Δυο τα πλεονεκτήματα για τους γηπεδούχους, η έδρα και οτι 7/11 έρχονται ξεκούραστοι, μπορεί να κάνει την ανατροπή απόψε ακόμα και αν δεχτεί γκολ. Καθόλου απίθανο να πάει και το ματς στην παράταση αν τα βρει σκούρα η Ρεαλ, γι αυτό και θα ποντάρουμε  στην πρόκριση της που την βρήκαμε στο 1.75 στον Stoiximan

**Επίσης για όλους τους φίλους της Formula 1, υπάρχει σχετικό άρθρο με ανάλυση της φετινής σεζόν μαζί με μακροχρόνιο ποντάρισμα (εδώ).΄