Home » , , , , , » Αρχή από το 1-1 στο «Power Stadium»

Αρχή από το 1-1 στο «Power Stadium»

Από ντέρμπι σε ντέρμπι πάει η Άρσεναλ με την 2η αγωνιστική να την βρίσκει να φιλοξενείται στο King Power από την Λέστερ με τις δύο ομάδες να ψάχνουν αμφότερες την 1η νίκη στην Premier League συνοδεύοντας τη από καλή εμφάνιση.

Κάνε ένα Like στη ΝΕΑ μας σελίδα και ακολούθησε μας στο facebook!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το πρωτάθλημα με το αριστερό βλέποντας την Χάλ να τους κερδίζει σχετικά εύκολα με το τελικό σκορ να γράφει 2-1 χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Η Λέστερ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα , στάθηκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο παρόλα αυτά δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που της δόθηκαν με την Χάλ να είναι αυτή τελικά που θα ανοίξει το σκορ και μάλιστα στο τέλος του 1ου ημιχρόνου. Κατάφερε την ισοφάριση με το 2ο ημίχρονο με γκολ που προήλθε από πέναλτι του Μαχρέζ ωστόσο 10 λεπτά αργότερα δέχτηκε και 2ο τέρμα με το σκορ να μένει μέχρι τέλους αφού δεν κατάφερε να βρει την αντίδραση που χρειαζότανε για την ανατροπή. Στα αξιοσημείωτα το κακό ματς του Βάρντι ο οποίος μπορούσε να βρει έστω ένα τέρμα για τη Λέστερ βάση ευκαιριών. Όλα είναι διαφορετικά φέτος για το σύνολο του Ρανιέρι αφού όντας ως πρωταθλήτρια η απαιτήσεις της ομάδας αλλάζουν ενώ κάθε αντίπαλος έχει και ένα παραπάνω κίνητρο στο γήπεδο για το αποτέλεσμα. Παραδέχτηκε την ανωτερότητα της Χαλ ο Κλαούντιο με το ντέρμπι απέναντι στην Άρσεναλ να είναι αυτό που μπορεί να ξαναφέρει καλή ψυχολογία και ηρεμία στην ομάδα.

Για τους φιλοξενούμενους .. τι είχες...Άρσεναλ τι είχα πάντα! Οι κανονιέρηδες δηλώνουν πιο ανώριμοι από ποτέ ξεκινώντας το πρωτάθλημα ναι μεν με ήττα αλλά και με 4άρα παρακαλώ από την ανανεωμήνη επι Κλοπ Λίβερπουλ. Μπορεί να έδειχνε καλύτερη στο χορτάρι για ένα ημίχρονο κάτι που σφραγίστηκε και από γκολ του Γουόλκοτ στο 41΄ ενώ έχασε και πέναλτι λίγα δευτερόλεπτα πριν. Κατάφερε να ισοφαριστεί με γκολ - ποίημα από φάουλ του Κουτίνιο και αντί να πεισμώσει παραπάνω με την έναρξη του 2ου έκανε το εντελώς αντίθετο μαζεύοντας την μπάλα από τα δίχτυα της τρις φορές μέχρι και το 63ο λεπτό! Το «Έμιρέϊτς» άρχιζε να αδειάζει με τον κόσμο να απελπίζεται, οι κανονιέρηδες κατάφεραν να ισορροπήσουν φέρνοντας το ματς στο 3-4 παρόλα αυτά δεν είχαν δυνάμεις για να κάνουν την ολική ανατροπή έστω κ αν αυτή ήταν με ισοπαλία. Γενικά κάτι της φταίει πάντα της Άρσεναλ και αυτή τη φορά σύμφωνα με τον Βενγκέρ ήταν ότι δεν έχει φτάσει σε επιθυμητό επίπεδο ακόμα η ομάδα με τις απουσίες των Ζιρού, Οζίλ, Κοσιελνί, Γουίλσιρ, Γουέλμπεκ, Μερτεζάκερ, Ράμσεϊ, Ιγουόμπι  να παίζουν κ αυτές το ρόλο τους. Κοντά σε επιστροφή η 1οι τέσσερις.

Αμφότερες οι δύο ομάδες ψάχνουν την καλή εμφάνιση και την 1η τους νίκη στην Premier League παλεύοντας τον κακό τους εαυτό ώστε να έχουν ώθηση για τη συνέχεια. Η Λέστερ πλέον πρέπει να συνηθίσει ότι κανένας αντίπαλος δεν θα την υποτιμήσει, το αντίθετο μάλιστα αφού μάλλον κάποιοι θα βρίσκουν έξτρα κίνητρο απέναντι της. Από την άλλη η Άρσεναλ κάθε χρόνο απογοητεύει με διαφορετικό τρόπο αφού καταφέρνει να κάνει τα εύκολα δύσκολα είτε αυτό πηγαίνει σε μεμονωμένους αγώνες είτε σε ολόκληρες χρονιές(σσ. πέρυσι). Και οι δύο ομάδες έχουν τα φόντα να παίξουν επιθετικά κάτι που αναμένουμε να πράξουν και να ανταμειφθούν με το αμφίσκορο να βρίσκεται σε τιμές κοντά στο 1.60 και να αποτελεί βασική επιλογή.

Ανάλυση για όλα τα παιχνίδια του κουπονιού στο ποδόσφαιρο θα βρείτε εδώ.