Με φόρα οι γηπεδούχοι

Λοριάν και Μπαστιά έρχονται αντιμέτωποι όπως και πέρυσι στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του Γαλλικού πρωταθλήματος με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τη 1η τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Κάνε ένα Like στη ΝΕΑ μας σελίδα και ακολούθησε μας στο facebook!

Δεν έχουμε συνηθίσει να ποντάρουμε στο Γαλλικό πρωτάθλημα (τουλάχιστον όσο στις υπόλοιπες διοργανώσεις) παρόλα αυτά η Λοριάν έδειξε ότι μπήκε φουριόζα στο πρωτάθλημα και μόνο από τύχη και επιπολαιότητες δεν μπόρεσε να πάρει το τρίποντο στη πρεμιέρα της Ligue 1 και μου κίνησε το ενδιαφέρον. Εκτός έδρας και απέναντι στη Καέν πέταξε δύο γκολ μέσα στα πρώτα 18 λεπτά της αναμέτρησης  ενώ είχε άλλες τέσσερις κλασσικές ευκαιρίες για να καθαρίσει το ματς. Όλα αυτά μέχρι και το 26΄ όπου ένα λάθος της άμυνας έφερε την κόκκινη στον βασικό και αναντικατάστατο στόπερ Τουρέ , γεγονός που έμελλε να αλλάξει πολλά για την υπόλοιπη διάρκεια. Έχει προβλήματα η άμυνα της Λοριάν , έμεινε με 10 , δεν άντεξε στην πίεση και τσίμπησε δυο γκολ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με την Κάεν να γίνεται αυτόματα αφεντικό στο ματς κάτι που πιστοποίησε και με 3ο γκολ στο 2ο ημίχρονο παίρνωντας τελικά τη νίκη.

Στην αντίπερα όχθη η Μπαστιά έρχεται επίσης από καλή εμφάνιση και ειδικότερα στα μετόπισθεν αφού απέναντι στην Παρί κατάφερε να ηττηθεί με μόλις 1-0, γκολ που προήλθε από κακή συνεννόηση στα μετόπισθεν στο 74ο λεπτό. Δεν απείλησε ιδιαίτερα(24% κατοχή μπάλας) αλλά κατάφερε αυτό που ήθελε παρά την ήττα, έκανε σχεδόν τέλειο παιχνίδι στα μετόπισθεν και παραλίγο να ανταμειφθεί.

Άλλο ματς το σημερινό με τους φιλοξενούμενους ναι μεν να θέλουν να παίξουν εξίσου καλά στα μετόπισθεν παρόλα αυτά δεν θα έρθουν να ταμπουρωθούν όπως και με την Παρί. Σίγουρα θέλουν την ισοπαλία κάτι που θα τους κάνει να ψάξουν το γκολ και να μην μείνουν άπραγοι όπως και στην Πρεμιέρα. Από την άλλη οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι όσο έπαιζαν 11 με 11 στο γήπεδο ήταν το αφεντικό στο γήπεδο ενώ πέταγαν φωτιές στην επίθεση. Μπορεί να στερούνται σε άμυνα αλλά ακόμα και να δεχτούν τέρμα περιμένω να εκμεταλλευτούν τους χώρους που θα τους δώσει η Μπαστιά και με σύμμαχο την έδρα τους να καταφέρουν τη νίκη. O άσσος σε τιμές του 2.10 μπορεί να αποτελέσει επιλογή.

Ανάλυση για όλα τα παιχνίδια του κουπονιού στο ποδόσφαιρο θα βρείτε εδώ.