«Κλειστό» το πρώτο ημίχρονο

Έφτασε η ώρα, πλέι-οφ Europa League, δύο αγώνες δηλαδή μακριά από τους ομίλους. Ανάμεσα στα ζευγάρια και η τελευταία ευκαιρία του Ολυμπιακού, κόντρα στην Αρούκα, που θα σταματήσει τις «γκρίνιες».

// Κάνε ένα Like στη ΝΕΑ μας σελίδα και ακολούθησε μας στο facebook!

Με το.. αριστερό ξεκίνησαν το πρωτάθλημα οι Πορτογάλοι που ηττήθηκαν με 2-0 στην έδρα της Μποαβίστα. Έδειξε από νωρίς αδυναμίες αμυντικά, που είχαν ως αποτέλεσμα να δεχθεί μόλις στο 5' το πρώτο γκολ και 20 λεπτά αργότερα το 2ο. Την Κυριακή αντιμετωπίζει εντός έδρας την Νασιονάλ Μαδέιρα ,όπου η προϊστορία δείχνει... ισοπαλία. Τρεις μέρες νωρίτερα όμως φιλοξενεί τον Ολυμπιακό που τον βρήκε στο δρόμο της μετά την πρόκριση επί της Χέρακλες και χάρις στο εκτός έδρας γκολ που πέτυχε επί Ολλανδικού εδάφους στον πρώτο αγώνα. Μηδέν έδειξε ο επαναληπτικός, με τις 2 ομάδες να μένουν άπραγες.

Στην αντίπερα όχθη ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να σκοράρει κόντρα στην περσινή νταμπλούχο Ισραήλ Χάποελ Μπερ Σεβά μετά από 180' αγώνων. Αντίθετα αυτοί χωρίς να είναι επικίνδυνοι κατάφεραν να βρουν το γκολ στο 79' του επαναληπτικού και να πανηγυρίσουν την συνέχεια στο Champions League. Οι εξελίξεις δεν άργησαν να έρθουν στην ομάδα του Πειραιά με τον Βίκτορ να αποτελεί παρελθόν και τα ηνία της ομάδας να αναλαμβάνει ο Πάουλο Μπέντο. Μαζί του είπαν αντίο και οι Σαλίνο και Μαζουακού. Απόντες για το ματς της Πέμπτης είναι οι Ομάρ, Σιόβας, Μανιάτης και Μπουχαλάκης.

Εν κατακλείδι, ο Ολυμπιακός δεν έχει την «άνεση» να παίξει επιθετικά από την αρχή του αγώνα, αντίθετα τον αναμένω πιο προσεκτικό. Η Αρούκα δείχνει επιθετικά αδύναμη και δεν φαίνεται να απειληθεί ιδιαίτερα στο πρώτο 45λεπτο ούτε ο Ολυμπιακός, γι' αυτό θα επιλέξουμε στο 0-0 σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Ανάλυση για όλα τα παιχνίδια του κουπονιού στο ποδόσφαιρο θα βρείτε εδώ.