Home » , , , , , , » Το καθήκον του στο «Φάληρο»

Το καθήκον του στο «Φάληρο»

Έφτασε και η ώρα των επαναληπτικών του Europa όπου όλες οι ομάδες θα δώσουν την τελευταία 90λεπτη «μάχη» διεκδικώντας το εισιτήριο για τους ομίλους. Το Ολυμπιακός - Αρούκα είναι το μόνο από Ελληνικής πλευράς που άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό παρόλα αυτά οι Ερυθρόλευκοι είναι το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση.

Κάνε ένα Like στη ΝΕΑ μας σελίδα και ακολούθησε μας στο facebook!

Επιτέλους νίκη για τους Πρωταθλητές Ελλάδος μετά από 270' επίσημων αγώνων. Η νίκη ήρθε στην Πορτογαλία κόντρα στην Αρούκα και πλέον με το 0-1 η ομάδα του Πειραιά έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στους ομίλους. Το πρώτο ημίχρονο ήταν καλό για τον Ολυμπιακό που μπήκε επιθετικά και με θέληση να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Είχε μερικές κλασσικές ευκαιρίες και χωρίς να απειλείται ιδιαίτερα στα μετόπισθεν, συνέχισε να παίζει στον ίδιο ρυθμό μέχρι που κατάφερε να σκοράρει με τον Σεμπά στο 3' λεπτά πριν συμπληρωθεί το ημίωρο. Στην επανάληψη η Αρούκα όντας πίσω στο σκορ αναγκάστηκε να ανεβάσει παίχτες μπροστά ψάχνοντας την ισοφάριση, τα μπακ του Ολυμπιακού για όσους δεν έχουν παρακολουθήσει φέτος είναι για τα πανηγύρια με όλη τη σημασία της λέξης με την ομάδα του Πειραιά να κρατάει αυτό το 0-1 προβάδισμα λόγω των άριστων επεμβάσεων από τον Καπίνο. Μόνο να σκεφτεί κανείς πως ο Καπίνο βγήκε MVP του αγώνα....λέει πολλά!

Στα εγχώρια δεν είχε κάποια υποχρέωση ο πρωταθλητής Ελλάδας μιας και έχει αναβληθεί η έναρξη της Σούπερ Λιγκ. Αντίθετα έχει πέσει όλο το βάρος στο μεταγραφικό κομμάτι για να καλυφθούν οι κενές θέσεις στο ρόστερ με τελευταίο απόκτημα τον Μάρκο Μαρίν. Η Αρούκα αντίθετα την Κυριακή φιλοξένησε την Μαδέιρα στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Πριμέιρα Λίγκα. Το 2-0 αυτή την φορά ήταν υπέρ της αντιπάλου του Ολυμπιακού και όχι κατά της όπως την 1η αγωνιστική όπου και ηττήθηκε από την Μποαβίστα. Κατάφερε να βρει δυο γρήγορα γκολ στο 24' και 30' που είχαν ως αποτέλεσμα να χαλαρώσει τον ρυθμός της στο 2ο ημίχρονο, παίζοντας κυρίως αμυντικά και καταφέρνοντας να κρατήσει τη νίκη μέχρι τέλους πηγαίνοντας πλέον στο Καραϊσκάκης με άλλη ψυχολογία.

Συμπερασματικά έχουμε ένα ακόμα κρίσιμο ματς για τον Ολυμπιακό που αν και πήρε το θετικό αποτέλεσμα στον 1ο αγώνα κινδυνεύει ακόμα με τον αποκλεισμό. Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλύτερος απέναντι στην Αρούκα από αυτό που είδαμε από την Μπερ Σεβά αλλά εδώ που τα λέμε δεν ήταν και πολύ δύσκολο να πραγματοποιήσει καλή εμφάνιση μετά από εκείνη. Η Αρούκα παραμένει ωστόσο κατώτερη ποιοτικά και αγωνιστικά, δεν είναι καλύτερη από τους Ερυθρόλευκους. Ο Σοβαρός Ολυμπιακός θα βρει πλέον πολύ πιο εύκολα κενά στην άμυνα της Πορτογαλικής ομάδας και αν δείξει τα καλά στοιχεία του 1ου ημιχρόνου εκτός συνόρων περιμένω νίκη του από το ημίωρο. Δεν υφίσταται σοβαρός Ολυμπιακός που θα επαναπαυτεί στο 0-1 και δεν θα παίξει επιθετικά στην έδρα του για να καθαρίσει το ματς πριν δώσει ελπίδες στον αντίπαλο. 1σσος από ημίχρονο στο 1.97 και αναμένουμε...