Home » , , , , , » Φτιαγμένη για τους ομίλους!

Φτιαγμένη για τους ομίλους!

Με ανοιχτούς λογιαριασμούς έφυγε η Ρόμα από την έδρα της Πόρτο στο 1ο μέρος των Play off του Champions League με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το εισιτήριο για την είσοδο στους ομίλους της διοργάνωσης και να μένουν στο τελικό 1-1 μετά τα πρώτα 90 λεπτά.

Σε περίπτωση της επανάληψης του ίδιου και στην Ιταλία τότε οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση και έπειτα στα πέναλτι.

Κάνε ένα Like στη ΝΕΑ μας σελίδα και ακολούθησε μας στο facebook!

Ανώτερη καθόλη τη διάρκεια του αγώνα η Ρόμα η οποία αν δεν έμενε με 10 παίχτες από το 41(!)  λόγω αποβολής του Φερμάελεν τώρα ίσως να μιλούσαμε και για διαφορετικό ματς αφού θα περίμενα να πάρει εύκολα σκορ πρόκρισης στο δρόμο για το σπίτι. Ήταν καλύτερη και ειδικότερα με το ξεκίνημα όπου είχε πατήσει εύκολα την Πορτογαλική ομάδα κάτι που σφραγίστηκε και με (αυτο) γκολ από τον Φελίπε στο 21. Έδειχνε ότι θα καθάριζε το ματς εξ αρχής, δεν το κατάφερε παρόλα αυτά πέτυχε το τελικό σκορ 1-1 που της δίνει και αυτό με τον τρόπο του ένα μικρό προβάδισμα για το σημερινό παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι έχουν τον πάνω χέρι ενώ έρχονται από πολύ καλό ξεκίνημα και στο πρωτάθλημα με την Ουντινέζε να την κρατάει στο 0-0 μέχρι το 65ο λεπτό κάτι που άλλαξε αφετέρου με το τελικό σκορ 4-0 να δείχνει όλη την εικόνα των δύο ομάδων με τους Σαλάχ, Τζέκο και Ελ Σαραουί να βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση και μάλιστα εκ των πρωταγωνιστών της επιθετικής γραμμής της ομάδας του Σπαλέτι.

Από την άλλη μεριά η Πόρτο στο 1ο ματς έδειξε πως στο 11 εναντίον 11 δύσκολα κοντράρει την Ιταλική ομάδα, το παιχνίδι της Ρόμα την έκανε αυτόματα να υποχωρήσει δίνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων ωστόσο υπήρξε τυχερή με την αποβολή του Φερμάελεν γεγονός που της έδωσε και πάλι τα ήνια ασκόντας τελικά αυτή την πίεση μέχρι το τέλος. Κατάφερε μάλιστα 31 ευκαιρίες απέναντι στην αντίπαλη εστία ωστόσο χρειάστηκε ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι για να ισοφαρίσει και να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες της.

Όλα μπορεί να παίζονται για την πρόκριση αν κρίνουμε από το σκορ του 1ου αγώνα παρόλα αυτά φάνηκε στα πρώτα 41 λεπτά ποιος ήταν το αφεντικό στο γήπεδο και μάλιστα παρά την έδρα. Υπάρχει καθαρό φαβορί και αυτό αναμένουμε να βγει και σήμερα στο χορτάρι με τους «τζαλιορόσι» να έχουν σύμμαχο και την έδρα τους αυτή τη φορά. Επιλογή αποτελεί η πρόκριση των γηπεδούχων στους ομίλους του Champions League όντας καλύτερη ομάδα και πιο έτοιμη από τους αντιπάλους τους σε απόδοση 1,55.

Προϊστορία: 3-2-1 το ρεκόρ της Ρόμα απέναναντι σε Πορτογαλικές ομάδες.

Ανάλυση για όλα τα παιχνίδια του κουπονιού στο ποδόσφαιρο θα βρείτε εδώ.