Λίγα γκολ στην Κύπρο

Την ανατροπή καλείται να κάνει ο ΑΠΟΕΛ εντός συνόρων αυτή τη φορά μετά την ήττα με 2-1 από τη Ρόζεμποργκ για το πρώτο μέρος του 3ου προκριματικού γύρου του Champions League. Περιμένουμε χαμηλό τέμπο και την τακτική να υπερισχύσει με τα λίγα γκολ να πληρώνουν σε απόδοση 1,90 στον Stoiximan.

3ος προκριματικός γύρος Champions League, σε ισχύ το εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του ίδιου σκορ για τον ΑΠΟΕΛ ακολουθεί παράταση και έπειτα πέναλτι.

Φανερά ανέτοιμος παρουσιάστηκε ο ΑΠΟΕΛ στο 1ο ματς εκτός απέναντι στη Ρόζεμποργκ κάτι που έδειξε από το ξεκίνημα του αγώνα με το σύνολο του να κάνει σχεδόν τα πάντα λάθος κάτι που οδήγησε και στο εύκολο 2-0 σε βάρος του με το τελείωμα του ημιχρόνου. Άλλαξε κάποια πράγματα με το 2ο μέρος ο Τόμας Κρίστιανσεν, πέρασε στο ματς τον Ορλάντι και Εφραίμ με το ματς να ισορροπεί και τους φιλοξενούενους να πετυχαίνουν το γκολ που τους φέρνει ελπίδα πρόκρισης πίσω στην Κύπρο.

Από την άλλη η Ρόζεμποργκ μπορεί να δείχνει ικανοποίηση για τη νίκη αλλά όχι τελικά και για το τελικό σκορ αφού έδειχνε να πατάει πολύ καλύτερα στο γήπεδο καθόλη τη διάρκεια του αγώνα και ένα λάθος στην άμυνα προμηνύει πλέον μεγάλους κινδύνους για την πρόκριση της στον επόμενο γύρο. Εντός συνόρων είναι η πιο επιτυχημένη ομάδα της Νορβηγίας, επέστρεψε στο Champions League μετά τη σεζόν 11-12΄ και κατάφερε να πετάξει έξω στον 2ο προκριματικό την πρωταθλήτρια Σουηδίας Νόρκεπινγκ αφού κέρδισε εντός έδρας με 3-1 και έχασε εκτός με 3-2. Όντας φιλοξενούμενη δείχνει να αποπροσανατολίζεται και να χάνει μέρος της δυναμικής της και εκεί είναι που θέλει να χτυπήσει και ο ΑΠΟΕΛ μετά το ελπιδοφόρο γκολ που πέτυχε στη Νορβηγία.

Αναμένουμε και τις δύο ομάδες να προσελκύσυν το παιχνίδι με τακτική αμυντικού προσανατολισμού.. Από τη μία οι φιλοξενούμενοι έχουν μικρό προβάδισμα κάτι που τους ωθεί να αφήσουν την επίθεση κατά μέρος και από την άλλη ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος ξέρει ακόμα και ένα γκολ στο παθητικό του μπορεί να του κοστίσει με την μια κάθε ελπίδα πρόκρισης. Θα κυνηγήσει το γκολ αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα ανοιχτεί εξ αρχής ρισκάροντας αντί να το βάλει να το δεχτεί. Σε απόδοση 1,90 δείχνει να έχει μεγάλες πιθανότητες επιβεβαίωσης.

Στατιστικό: 4/4 τελευταίες εκτός έδρας ήττες μετράει η Ρόζεμποργκ. Το 2.45 του άσσου επίσης δεν δείχνει κακό.

// Κάνε ένα Like στη ΝΕΑ μας σελίδα και ακολούθησε μας στο facebook!

// Ανάλυση για περισσότερα παιχνίδια του κουπονιού στο ποδόσφαιρο θα βρείτε εδώ.