Home » , , , , , » «Φορτσάτη» στην Τουλούζ!

«Φορτσάτη» στην Τουλούζ!

Ανοίγει η αυλαία της 6ης αγωνιστικής του Γαλλικού πρωταθλήματος με την Παρί να ταξιδεύει στην έδρα της Τουλούζ με ανεβασμένη ψυχολογία μετά τις δύο διαδοχικές εμφατικές νίκες της και  στόχο την απόδραση με το τρίποντο της νίκης.

Ανάλυση για όλα τα παιχνίδια του κουπονιού στο ποδόσφαιρο θα βρείτε εδώ.

Νομίζω φαίνεται και από τον τίτλο πως η επιλογή θα είναι το 2πλό...απλά δεν πληρώνει αρκετά ακόμα και αν η Τουλούζ έκανε πολύ καλή εμφάνιση - νίκη μέσα στην έδρα της Λιλ. Πληρώνει καλύτερα με τον συνδυασμό των Over 1,5 γκολ κάτι που περιμένουμε να συμβεί στο πολύ πιθανό σενάριο της νίκης για την Παρί η οποία δεν είναι πλέον τυχαία φαβορί.

Οι πρωταθλητές επικράτησαν εύκολα αν όχι άνετα απέναντι στη Ντιζόν η οποία έμεινε πίσω στο σκορ από πόδια δικών της παιχτών με το αυτογκόλ να γράφεται μόλις στο 15ο λεπτό του αγώνα. Ένα δεκάλεπτο αργότερο ο συνήθης ύποπτος Καβάνι έβαλε την υπογραφή του στο 2ο γκολ της ομάδας του όπου ευστόχησε από τα έντεκα βήματα με τους Παριζιάνους έκτοτε να κάνουν συντήρηση δυνάμεων πετυχαίνοντας απλά ένα γκολ ακόμα με τον Λούκας Μόουρα για το τελικό 3-0.  Γενικά πάντως δεν ξεκίνησε καλά η σεζόν για την Παρί η οποία μετρούσε δύο ισοπαλίες και μία ήττα σε τρεις αναμετρήσεις σε πρωτάθλημα και Ευρώπη παρόλα αυτά δείχνει αν βρίσκει το δρόμο της με τα αποτελέσματα έκτοτε να λένε όλη την αλήθεια για την ως τώρα πιο παραγωγική επιθετική γραμμή στο Σαμπιονά με 15 γκολ ενεργητικό (!) και πιο τρανταχτό παράδειγμα την επικράτηση της απέναντι στην Κάεν με το τελικό σκορ να γράφει 6-0.

Από την άλλη η Τουλούζ πήρε τρίποντο ψυχολογίας απέναντι στη Λίλ και εκτός έδρας μάλιστα. Καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα που έδειχνε να πατάει πολύ καλύτερα από την αντίπαλη της στο γήπεδο , ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό όμως δέχτηκε την ισοφάριση στο τέλος του ημιχρόνου. Δεν το έβαλε κάτω και με πολύ τακτική και παιχνίδι αντεπιθέσεων έπαιξε με μυαλό καταφέρνοντας να βάλει το γκολ της νίκης (1-2) στο 78΄ Δείχνει πολύ καλή και συγκροτημένη ομάδα γενικότερα στην αρχή του πρωταθλήματος βλέποντας το όνομα της στην 5η θέση της βαθμολογίας μετρώντας ρεκόρ 3-2-1.

Η παραμονή είναι και ο πρώτος στόχος των γηπεδούχων για φέτος πράγμα που είναι τέρμα εφικτό αν συνεχίσουν τις καλές εμφανίσεις παίρνοντας τα αποτελέσματα που χρειάζονται ακόμα και σε δύσκολες και δυνατές έδρες. Αλλά για να μην τρελαινόμαστε κιόλας....πρώτος στόχος είναι η παραμονή και αυτή τη φορά απέναντι σε έναν αντίπαλο όπως η Παρί η οποία μπορεί αν μην άρχισε καλά τη σεζόν αλλά τελικά κατάφερε να ισορροπήσει στην πορεία δεν μπορεί να περιμένει να πάρει κάτι θετικό από το ματς. Η σοβαρή Παρί η οποία είναι φαβορί για το πρωτάθλημα περνάει αν όχι εύκολα τότε ακόμα και δύσκολα από την έδρα της Τουλούζ με την επιλογή του 2πλόυ σε συνδυασμό με Over 1,5 γκολ να βγάζουν απόδοση 1.80

Ακολουθούμε λοιπόν και αναμένουμε το Σαββατοκύριακο με ενδιαφέρον!