Home » , , , , , , » Προβληματίζουν στην άμυνα

Προβληματίζουν στην άμυνα

Καλημέρα σε όλους τους φίλους, η χθεσινή μέρα κύλησε εξαιρετικά με το αμφίτερμα στο Λίβερπουλ - Λέστερ να επιβεβαιώνεται με άνεση. Σήμερα θα κινηθούμε νοτιότερα και θα ποντάρουμε στο Καμπιονάτο.

Κάνε ένα Like στη ΝΕΑ μας σελίδα και ακολούθησε μας στο facebook!

Ανάλυση για όλα τα παιχνίδια του κουπονιού στο ποδόσφαιρο θα βρείτε εδώ.

Η επιλογή θα είναι το πιθανό αμφίσκορο αποτέλεσμα ανάμεσα σε Αταλάντα και Τορίνο. Οι γηπεδούχοι έρχονται από απογοητευτική εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Σαμπντόρια. Κατάφεραν να προηγηθούν λίγο πριν το ημίωρο (27') αλλά οχτώ λεπτά αργότερα ισοφαρίστηκαν με πέναλτι του Κουαγκλιαρέλα λίγο πριν δεχτεί την 2η κίτρινη ο Καρμονά. Σαν να μην έφταναν όλα η ατυχία τους «ξαναχτύπησε» την πόρτα στο 45' όταν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, σκορ που έμεινε ως το τέλος.  Στην πρεμιέρα δεν ξεκίνησαν καλά κόντρα στην Λάτσιο αφού δέχτηκαν τρία γκολ μέχρι το 33', στην επανάληψη πάλεψαν αλλά κατάφεραν να φτάσουν ένα γκολ μακριά από τον βαθμό (3-4). Ωστόσο έγιναν 2 καλές προσθήκες στην τελική ευθεία της μεταγραφικής περιόδου, αυτές των Πέσιτς (Ε, Τουλούζ) και Μπερίσα (Τ, Λάτσιο). Εκτός θα βρεθούν ο τιμωρημένος Καρμονά και ο σημαντικός φορ Πινίγια, ενώ δεν είναι σίγουροι οι Ντραμέ (Α) και Τολόι (Α).

Στον αντίποδα η Τορίνο την περασμένη αγωνιστική διέλυσε με 5-1 την Μπολόνια δείχνοντας πως βρίσκεται σε καλή κατάσταση επιθετικά, πρωταγωνιστής του αγώνα ο φορ της που πέτυχε Χατ-Τρικ. Η σεζόν τους βρήκε να ξεκινάνε στο Σαν Σίρο κόντρα στην Μίλαν, σε ένα ματς που η ουσία του ήταν στο δεύτερο ημίχρονο. Πήγε στα αποδυτήρια με το 1-0 και μόλις βγήκε απ'αυτά χρειάστηκαν τρία λεπτά για να ισοφαρίσει, πριν βρεθεί πίσω στο σκορ στο 62΄ (3-1). Δεν το βάλανε όμως κάτω τελικά μειώνοντας σε 3-2 στο 91', ενώ χάσανε ευκαιρία για την ισοφάριση στο 96' όταν και απέκρουσε πέναλτι ο Ντοναρούμα. Υπήρξε κινητικότητα τις τελευταίες μέρες των μεταγραφών με τον Μαξίμοβιτς να μετακομίζει στην Νάπολη και τον Χάρτ να γίνεται κάτοικος Τορίνο. Αρκετοί οι τραυματισμοί για τους «Ταύρους» σήμερα με τους  Αβελάρ (Α)Λιάγιτς (Α), Αγιέτι (Ε), Μπελότι (Ε) και Μαρτίνες (Ε) να μην ξεκινούν στο βασικό σχήμα.

Η ευκαιρία της Αταλάντα για το πρώτο θετικό αποτέλεσμα δίνεται σήμερα μπροστά στο κόσμο της, με τις αρκετές απουσίες της Τορίνο. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως δεν το βάζουν κάτω, και περιπτώσεις σαν την σημερινή θα παλέψουν για ότι καλύτερο ακόμα και αν τα βρουν σκούρα. Το θέλουν και οι δύο το γκολ για αρχή και θα γι' αυτό θα ποντάρω στο goal-goal.