Home » , , , , » Champions League: 6ος Όμιλος

Champions League: 6ος Όμιλος

Όπως αναμενόταν τελείωσε η πρεμιέρα του 6ου Ομίλου όπου οι δυο «μεγάλες» άρχισαν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους.

Κάνε ένα Like στη ΝΕΑ μας σελίδα και ακολούθησε μας στο facebook!

Διαβάστε για όλα τα ματς του κουπονιού στο ποδόσφαιρο εδώ.

Καλύτερη πρεμιέρα δεν θα μπορούσε να φανταστεί κανείς στην Ντόρτμουντ, μπήκαν με «τέρμα γκάζι» στον αγώνα και χρειάστηκαν μόλις 17 λεπτά για να πετύχουν 3 γκολ. Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι πετυχαίνοντας άλλα τόσα γράφοντας το τελικό 0-6 κατά της ομάδας της Βαρσοβίας. Δεν σταμάτησαν εκεί όμως καθώς σε διάστημα 6 ημερών διέλυσαν με 6-0 την Ντάρμσταντ και 1-5 την Βόλφσμπουργκ σε αγώνες πρωταθλήματος. Τελευταίο νικηφόρο πέρασμα με το «χαλαρό» 3-1 την Παρασκευή επί της Φράιμπουργκ.

Για 75 λεπτά οι Μαδριλένοι τα βρήκαν δύσκολα κόντρα στους Πορτογάλους και μετά το γκολ που δέχτηκαν δεν φαινόταν πως θα γύριζε το ματς. Στο τελευταίο τέταρτο του ματς όμως η ομάδα του Ζιντάν άρχισε ένα ανελέητο «σφυροκόπημα» κατά της Σπόρτινγκ που κατάφερε να λυγίσει για πρώτη φορά στο 89' μετά από εκπληκτικό φάουλ του Ρονάλντο και στην τελευταία φάση του ματς όπου ο Χάμες σέντραρε στην περιοχή και ο Μοράτα με κεφαλιά έδωσε τους 3 βαθμούς στην ομάδα του. Έκτοτε νίκησε με 0-2 εύκολα την Εσπανιόλ, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο με Βιγιαρεάλ (1-1) και την Λας Πάλμας (2-2) το Σάββατο.

Στο φουλ η ψυχολογία των Γερμανών, ποιοτική η επιθετική γραμμή των Ισπανών που σε Ευρωπαϊκά ματς δείχνουν άλλο πρόσωπο. Αυτά τα δύο μαζί είναι ένας καλός συνδυασμός για ποντάρισμα στο Goal-goal και το Over 2,5.

Έχασε μέσα από τα χέρια της το θετικό αποτέλεσμα μη αντέχοντας το σφυροκόπημα της Ρεάλ, σε ένα ματς που δεν έπαιξε άσχημα και ηττήθηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Σε ίδιο τέμπο και η εμφάνιση της απέναντι στην Ρίο Άβε τέσσερις μέρες αργότερα που έχασε με 3-1, σε αντίθεση με το νικηφόρο 4-2 επί της Εστορίλ την Παρασκευή που την επανέφερε στο -1 από την Μπενφίκα και ανέβασε την ψυχολογία ενόψει του αποψινού αγώνα.

Απ' το κακό στο χειρότερο πηγαίνει η Λέγκια που στην πρεμιέρα έπεσε αμαχητί δεχόμενη 6 γκολ από την Ντόρτμουντ. Παρόμοια όμως πορεύεται και επί Πολωνικού εδάφους που μετά από 10 αγωνιστικές βρίσκεται στην 14η θέση και το +3 από την ουραγό Βίσλα. Αμυντικά έχει πολύ σοβαρά προβλήματα που δεν μπορούν να διορθωθούν άμεσα και αν συνεχίσει έτσι μπορεί να βρεθεί αντιμέτωπη και με τον υποβιβασμό.

Απόψε δεν περιμένω κάτι παραπάνω στην Λισαβόνα από το να ηττηθεί με παραπάνω από 2 γκολ διαφορά.